banner23

banner26

banner24

banner25

Arktik'te 3 nükleer denizaltı aynı anda yüzeye çıktı

Arktik'te yapılan tatbikatta Rusya Donanması'na ait 3 nükleer denizaltının aynı anda yüzeye çıkması, bölgedeki rekabetin göstergesi olarak değerlendirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.03.2021, 10:48
Arktik'te 3 nükleer denizaltı aynı anda yüzeye çıktı
banner34

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunduğu raporda, ülke tarihinde ilk kez 3 nükleer denizaltının aynı anda buzları kırarak yüzeye çıktığı aktarıldı.

The Drive tarafından yapılan habere göre denizaltıların durumu, 26 Mart günü Putin'e bildirildi. 20 Mart'ta başlayan Umka-2021 Arktik tatbikatı kapsamında, denizaltıların çıkışına yönelik video paylaşımı yapıldı. Yevmenov'un aktardığına göre kırılan buz tabakası 1,5 metre kalınlıktaydı. Denizaltılar, 300 metre yarıçapında bir alan içinde eş zamanlı olarak buzun altından yüzeye çıktı.

Görüntülerden Proje 667BDRM Delfins olarak da bilinen Delta IV sınıfı denizaltılara ait iki yelkenin görüldüğü bildirildi. Üçüncüsünün ise Borei sınıfından veya Borei-A sınıfı Knyaz Vladimir olduğu tahmin ediliyor. Borei ve Borei-A sınıflarının, Rusya'nın en gelişmiş denizaltıları olduğu biliniyor. Her iki tür de 16 adede kadar RSM-56 Bulava yüklenebiliyor. 

28°
parçalı az bulutlu