ARMELSAN Savunma’dan Bakan Dönmez’e ziyaret

ARMELSAN Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Karakaş ve Genel Müdürü Can Emre Bakım, Bakan Dönmez’e ziyarette bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 09.01.2021, 13:58
ARMELSAN Savunma’dan Bakan Dönmez’e ziyaret

Fatih Sondaj Gemisi’ne görev yapacak ve Türkiye’nin “denizlerdeki gözü” olacak KAŞİF İş Sınıfı ROV, Kanuni Sondaj Gemisi’nde de görev almaya hazırlanıyor.

KAŞİF İş Sınıfı ROV ilk olarak Fatih Sondaj Gemisi’nde göreve başladı. KAŞİF-2’de ise çalışmalar devam ediyor. KAŞİF-2 yakın gelecekte Kanuni Sondaj Gemisi’nde görev almaya başlayacak.

ARMELSAN Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Karakaş ve ARMELSAN Savunma Genel Müdürü Can Emre Bakım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i makamında ziyaret edip “KAŞİF” su altı robotuyla alakalı bilgiler verdi.

ARMELSAN Savunma’nın sosyal medya hesaplarından duyurmuş olduğu ziyarette, KAŞİF-1’in üretiminin devam ettiğine dair ve KAŞİF-2 su altı robotunun gelmiş olduğu aşama ile ilgili Bakan Dönmez’e bilgiler verildi.

ARMELSAN Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulu Başkanımız Yetkin Karakaş ve Genel Müdürümüz Can Emre Bakım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ'i makamında ziyaret etmiş, KAŞİF-1 ve üretimine devam ettiğimiz KAŞİF-2 su altı robotumuz hakkında bilgi vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

KAŞİF İş Sınıfı Uzaktan Kumandalı Su Altı Robotu (ROV)

Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen “İş Sınıfı Uzaktan Kumandalı Su Altı Robotu” (ROV) KAŞİF; 3000 m derinliğe kadar gerçekleştirilecek sondaj operasyonlarında, sahip olduğu farklı özelliklerdeki kameraları ile platforma gerçek zamanlı olarak görüntü aktarımı yapmanın yanı sıra, robot kolları ve özel el aletleri ile de deniz dibinde gerçekleştirilmesi gereken kesme, conta değiştirme, valf açma/kapama, kuyu başı temizleme gibi operasyonları 24 saat çalışma prensibi ile gerçekleştiriyor.

Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu, yeni nesil hibrit teknolojiyle geliştirilmiş olan KAŞİF İş Sınıfı ROV; her biri bağımsız kontrol edilebilen, elektrikli itici motorlara ve robot kollarına, el aletleri için de hidrolik güç ünitesine sahip.

KAŞİF, 3000 m derinlikte faaliyet gösterirken 350 kg ekipman taşıyıp 24 saat görev yapabiliyor.

-1°
hafif kar yağışlı