banner23

banner26

banner24

ASELSAN'dan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Batarya Komuta Kontrol Sistemi teslimatı

Seri üretimleri tamamlanan ilk Batarya Komuta Kontrol Sistemi, kabul test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 01.12.2021, 13:21
ASELSAN'dan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Batarya Komuta Kontrol Sistemi teslimatı
banner34

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 2017 yılında imzalanmış olan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen ve seri üretimleri tamamlanan ilk Batarya Komuta Kontrol Merkezlerinin (BKKM) kabul test faaliyetleri gerçekleştirildi.Testleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliklerine teslim edildi.

Katmanlı hava savunma mimarisinde kritik bir yeri olan Batarya Komuta Kontrol Merkezi, en az üç Ateş İdare Cihazı (AİC) takımını tek elden sevk ve idare edebilen, Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) komuta kontrol unsurları ile çift yönlü veri iletişimi yapabilen ve orta menzilli radarlarla veri ve ses haberleşmesi yapabilen hava savunma komuta kontrol unsurudur.

Batarya Komuta Kontrol Merkezi, üst komuta kontrol unsuru ile bağlantısı olmadığı durumda, otonom çalışarak kendisine bağlı silah sistemlerinin hava savunma harekâtını sevk ve idare edebilecek.

Sistem, Ateş İdare Cihazı takımları ve Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemleri arasında bir katman oluşturması ve otonom çalışabilme kabiliyetiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hava savunma komuta kontrol yeteneğine ilave katkı sağlayacak.

ASELSAN Ateş İdare Cihazı (AİC)

Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunmaktadır.

Ateş İdare Cihazı (AİC), Aselsan Hava savunma sistemleri. Savunma sanayi  teknolojileri. Milli savunma sanayi projeleri.

Tipik AİC takımı 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden (HİSAR-A FFS) oluşmaktadır.

ASELSAN Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS)

Taktik sahadaki hava savunma unsurları (Hava Savunma Harekât Merkezleri, Silahlar ve Radarlar) arasında bir bilgisayar ağı kurarak hava savunma faaliyetlerini yöneten bir komuta kontrol sistemi olan HERİKKS; temel olarak çeşitli radarlardan ve harici unsurlardan iz bilgilerini alarak gerçek zamanlı ortak hava resmini oluşturur.

Optimum hedef-silah eşlemelerini yaparak ve silah sistemlerine gerçek zamanlı iz bilgilerinin göndererek etkin bir hava savunması icra eden HERİKKS, dağıtık mimari yapısında ve hiyerarşik, otonom çalışma modlarında çalışabilmektedir.

29°
az bulutlu