banner23

banner24

ASELSAN'dan yeni ihracat başarısı

ASELSAN, savunma sistemlerinin ihracına yönelik 24.59 milyon dolarlık bir yurt dışı satış sözleşmesine imza attı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.07.2022, 10:06
ASELSAN'dan yeni ihracat başarısı
banner34

Türk ordusunun ihtiyacına özel üretilen savunma teknolojileri, yurt dışından büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Son yıllarda Türk savunma teknolojilerinin dünyaya nam salması ihracat başarısına yansıyor.

Türk savunma sanayii devlerinden ASELSAN bu kapsamda yeni bir anlaşmaya imza attı.

ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında savunma sistemlerinin ihracına yönelik 24.59 M $ tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalandı.

Anlaşma ASELSAN'ın sosyal medya hesabı üzerinden duyuruldu.

ASELSAN'ın yurt dışına ihraç edeceği ürünün ne olduğu hakkında detaylara yer verilmezken yapılan paylaşımdan yola çıkılarak söz konusu ürünün SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi olduğu tahmin ediliyor.

İlk kez 2011 yılındaki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenen Sarp Silah Sistemi geçen sürede Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen projelerde farklı platformlara entegre edildi. Sarp, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde başarıyla görev yapıyor.

Yüksek adetli seri üretim sözleşmeleri ile sadece yurt içinde değil, yurt dışında da birçok ülkede kullanılan Sarp, 3 binin üzerinde üretildi.

ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ'nin devreye girmesiyle Sarp ve uzaktan komutalı silah sistemleri alanında çok daha etkin çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.

Uzaktan komuta ve stabilizasyon özelliğiyle öne çıkan Sarp, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da ASELSAN'ı başarı ile temsil ediyor. 2020 yılında ilk defa bir Avrupa ülkesine ihraç edilmesiyle Sarp'ın hizmet verdiği ülke sayısı 6'ya çıktı.

ASELSAN, Sarp ve uzaktan komutalı silah sistemleri ailesinin diğer üyeleriyle 20 ülkede hizmet vermeye ve bu alanda dünyadaki 3 lider firmadan biri olmaya devam ediyor.

SARP 

Kara platformlarında yüksek isabet oranı sağlayan Sarp, küçük ve orta kalibre silahlar için geliştirildi. Etkin atış gücünü, hassas keşif yeteneğiyle birleştiren Sarp sistemi hafif ve düşük profil tareti sayesinde, hem taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı hem de yerleşim bölgelerinde, sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

Sarp içerdiği termal ve TV kameralar ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koşullarında kullanılabiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmalara sahip olan Sarp, hareket halinde de yüksek hassasiyette atış ve yönlendirme yapabiliyor.

28°
parçalı bulutlu