banner23

banner24

ASELSAN'ın kurumsal notu tarihî seviyesinde

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulunun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir derecelendirme şirketi tarafından yapılan değerlendirmede geçen yıl 10 üzerinden 9,29 olan notunu bu yıl 9,35’e yükseltti.

SAVUNMA SANAYİİ 10.12.2021, 14:29
ASELSAN'ın kurumsal notu tarihî seviyesinde

ASELSAN, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyumda Türkiye’nin lider şirketlerinden biri olmaya devam ediyor.

ASELSAN’ın Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 10 üzerinden 9,35 ile tarihî seviyesine ulaştı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün de ASELSAN'ın kurumsal kimlik notunun yükselmesine ilişkin "Milletimizin bize emaneti olan ASELSAN’ı dünya liginde üst sıralara taşımaya devam edeceğiz. Kurumsal yönetim notumuzun tarihi zirvesiyle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." açıklamalarına yer verdi.

Alınan notlar ASELSAN'ın SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine büyük ölçüde uyum sağladığı, gerekli politika ve önlemleri uygulamaya aldığı, yönetim ve iç kontrol mekanizmalarını etkin bir şekilde oluşturup işlettiği, kurumsal yönetim risklerinin çoğunun tespit edilip aktif bir şekilde yönetildiği, pay ve menfaat sahiplerinin haklarının adil şekilde gözetildiği, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık faaliyetlerinin en üst düzeyde olduğu ve yönetim kurulunun yapı ve işleyişinin en iyi uygulama kategorisinde olduğunu ifade ediyor.

Dünyanın en büyük 48’inci savunma sanayii şirketi olan ASELSAN, gerek her yıl ivmelenerek artan kârlı büyümesi gerekse kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularına verdiği önemle borsa genelinden pozitif olarak ayrışıyor.

1975 yılında kurulan ASELSAN, geçmişinden gelen bilgi ve tecrübeyle haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar, elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri gibi savunma teknolojilerinin yanında; enerji, ulaşım, güvenlik, trafik, otomasyon ve medikal sistemler gibi sivil alanlarda da özgün ürünler geliştirip üreten bir teknoloji firması olarak çalışmalarını sürdürüyor.

​ASELSAN'ın Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ve Yönetim Kurulu alt başlığındaki notları da 100 üzerinden şu şekilde belirlendi:

Alt Başlık​ ​Not​ Ağırlık​
​​Pay Sahipleri 89,59 %25​
Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık​​ 98,72 ​%25
Menfaat Sahipleri 99,17 %15​
​Yönetim Kurulu 90,16 ​​%35​​

banner34