banner23

banner26

banner24

banner25

ASELSAN'ın TUFAN Elektromanyetik Topu gelişiyor

TUFAN Elektromanyetik Topu projesinin geliştirme çalışmaları ASELSAN’da kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı'nda sürüyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.06.2021, 13:15
ASELSAN'ın TUFAN Elektromanyetik Topu gelişiyor
banner34

ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Topu projesinin geliştirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN, uzun menzil ve yüksek hız avantajları ile öne çıkan, yeni yüzyılın silahı olarak değerlendirilen ve oyun değiştirici bir role sahip olacak elektromanyetik fırlatma teknolojisinin kazanılmasına yönelik olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda ilgili geliştirme çalışmaları, ASELSAN’da kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı'nda aralıksız sürüyor.

Geleceğin teknolojisi olarak görülen Elektromanyetik Fırlatma (EMF) teknolojisi, roket motoru kullanan itki sistemleri ile mühimmatın sevk barutu kullanılarak namludan atılmasına dayalı silah sistemlerine alternatif yaratan çığır açıcı bir teknolojik alan olarak tanımlanıyor. EMF’nin silah sistemi tasarımında kullanılması sayesinde klasik namlulu silahlara nazaran çok daha yüksek namlu çıkış hızları sağlanarak mühimmat çok daha uzun menzillere sevk edilebiliyor.

Elektromanyetik Top Sistemleri (EMT) yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde; 300 km’nin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilecek bir topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecek.

Mevcutta sıvı ya da katı roket yakıtı kullanılan fırlatma uygulamaları ile hidrolik ya da pnömatik itki sağlayan uygulamalara da teknolojik bir alternatif oluşturan EMF teknolojisi, uçak gemilerinden uçakların kalkış için hızlandırılmasından (katapult) başlayarak torpido fırlatma ve uydu fırlatma gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahip bulunuyor.

28°
az bulutlu