banner23

banner24

ASELSAN ve KOSGEB arasında iş birliği

ASELSAN ile KOSGEB, öncelikli faaliyet alanlarında millileştirme çalışmalarını desteklemek için el sıkıştı. AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon Destek Proje Çağrısı ile Kobilere maddi destek sağlanacak.

SAVUNMA SANAYİİ 17.01.2022, 11:31
ASELSAN ve KOSGEB arasında iş birliği

ASELSAN, miilileştirme çalışmaları kapsamında faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

ASELSAN ile KOSGEB, öncelikli faaliyet alanlarında millileştirme çalışmalarını desteklemek için el sıkıştı. AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon Destek Proje Çağrısı ile Kobilere maddi destek sağlanacak.

Taraflar arasında yapılan anlaşma kapsamında mikro işletmeler için 900 bin TL, küçük işletmeler için 1 milyon 500 bin TL, orta büyüklükteki işletmeler için ise 6 milyon TL'ye kadar desteklenecek.

KOSGEB tarafından çağrı amacı hakkında yapılan açıklamada, "İmalat sanayii sektörlerinde teknoloji, yenilik, ürün kalitesi ve verimlilik artışı sağlanması, endüstriyel kapasitenin dönüştürülerek daha rekabetçi hale getirilmesi ve yüksek katma değerli üretimin artırılması için orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren işletmelerin öncelikli sektörlerde ve savunma sanayi, ihtiyaçlarının, azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak suretiyle dışa bağımlılığın azaltılması ve bu suretle millileştirme faaliyetleri kapsamında yerli ürün oranını arttırmak ve savunma sanayii ekosistemini güçlendirmek için güçlü bir Ar-Ge ve yenilik yaklaşımı uygulamaya konularak kritik teknolojilere yoğunlaşılarak daha nitelikli bir şekilde desteklenmesini sağlamaktır. Savunma sanayiimizin ihtiyaçlarını, sürekli gelişim anlayışı ile azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak ve ihracatı artırmak üzere savunma sanayii ekosistemini güçlendirmek ve edinilen becerilerin sivil sektöre yayılımını sağlamak amaçlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Olası destek kapsamında işletmeler, QPL’e uygun Askeri Konnektör,  RF Kablolar, Yüksek Ses Seviyeli Yönlü Diyafram Sürücü Hoparlörler, Akustik Dönüştürücüler (Mikrofon ve kulaklık), RF Bileşenler için millileştirme çalışmalarında bulunacaklar.

banner34