banner23

banner26

banner24

banner25

Askerî Komuta Kademesinin kararlarına göre Rusya, savunma sanayiinde vites arttırıyor

Rusya Askerî Komuta kademesi geçtiğimiz gün tüm birimleri ile toplandı. Önemli konuların konuşulduğu toplantıya Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu başkanlık ederken savunma ve bölgesel güvenlik konusunda alınan kararlar dikkat çekti.

SAVUNMA SANAYİİ 11.11.2021, 11:02
Askerî Komuta Kademesinin kararlarına göre Rusya, savunma sanayiinde vites arttırıyor
banner34

Toplantıyı Rusya Devlet Başkanı Putin’in geçtiğimiz günlerde Soçi’de savunma bakanlığı ve askerî sanayii işletmeleri ile bir araya geldiği görüşmeyi hatırlatarak başlatan Şoygu Rusya sınırına yakın bölgelerdeki gelişmeleri ele alarak devam etti.

Rusya’nın havacılık özelinde savunma sisteminin geliştirilmesine dikkat çekilen toplantıda, yerli hava savunma füze sistemlerinin daha ileri düzeyde geliştirilmesinin ve S-350, S-500, S-550 sistemlerinin Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne tedarikinin ne derece önemli olduğunun altı çizildi.

Donanma kuvvetlerinin daha da yenilenmesi, yüzey gemilerinin ve denizaltıların Calibre seyir füzeleri ve komplekslerin Zirkon hipersonik füzeler ve diğer gelecek vaat eden deniz silahlarıyla donatılma hızı ayrı ayrı tartışıldı.

Silahlı Kuvvetlerin inşasının öncelikli yönlerinden biri olarak robotik sistemlerin geliştirilmesi konuları da ele alındı.

Putin'in savunma bakanlığı ve savunma sanayii işletmelerine verdiği talimatlar gündeme geldi

Şoygu’nun toplantıda belirttiğine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı ve savunma sanayii işletmeleri yetkilileri tarafından ordunun ve donanmanın savaş yeteneklerini, modern silahlar konusundaki öneriler ile teçhizatlarının seviyesini artırmak için sunulan önerileri onayladı. Ele alınan tüm konularda gerekli talimatların verildiği belirtildi.

Rus Ordusunun tatbikatı ile ilgili de konuşan Bakan Şoygu:

“Zor epidemiyolojik duruma rağmen birliklerin savaş eğitimi hız kesmeden devam etti. Tatbikat ve personel eğitimi de dahil olmak üzere 18 binden fazla büyük etkinlik düzenlendi. Bunların başında Rusya ve Beyaz Rusya silahlı kuvvetlerinin Batı-2021 stratejik tatbikatı vardı.”

dedi.

Toplantıda Şoygu, Rusya’nın modernize edilen nükleer denizaltı kruvazörü “Irkutsk” hakkında da görüş bildirilmesini istedi. Denizaltının en son füze, torpido ve radyo-teknik silahların yanı sıra savaş etkinliğini önemli ölçüde artıracak modern iletişim ile donatılması planlanıyor. Ek olarak konuşulana göre kruvazörün modernizasyonu hizmet ömrünü en az 10 yıl uzatacak ve Pasifik Filosunun savaş yeteneklerini genişletecek. Bakan Şoygu: “Bugün testlerin zamanlaması da dahil olmak üzere geminin hizmete alınmasıyla ilgili sorunlu konuları ayrıca ele alacağız” dedi.

16°
açık