banner23

banner26

banner24

banner25

ATAK 2 TEKNOFEST 2021'de sergilenecek

TUSAŞ, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK 2’nin TEKNOFEST 2021’de sergileneceğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 20.09.2021, 14:29
ATAK 2 TEKNOFEST 2021'de sergilenecek
banner34

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirme çalışmalarına devam edilen T929 ATAK Helikopteri, dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST’te savunma sanayii takipçileriyle buluşacak.

İlk uçuşunu 2023 yılında yapacak olan T929 ATAK 2 Helikopteri’nin TEKNOFEST 2021’de sergileneceği TUSAŞ resmi sosyal medya hesapları tarafından duyuruldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “ATAK2 senin için TEKNOFEST’te! Onu yakından keşfetmek için son 1 gün. Yerli ve milli teknolojinin sergilendiği TEKNOFEST 2021’de buluşmak üzere.” ifadelerine yer verildi.

SSB ile TUSAŞ arasında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi ile geliştirilecek helikopter, mevcut ATAK helikopterimizin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak. T929 ATAK 2 Helikopteri’nin ilk uçuşunu 2023 yılında yapması planlanıyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı. Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp sistemleri, seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri ve silah sistemleri ile donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansa sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerimizde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Proje ile;

  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ağır sınıf taarruz helikopteri ihtiyacını karşılayan
  • Yüksek miktarda faydalı yük (mühimmat) taşıyabilen
  • İleri teknoloji hedef takip ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp sistemleri, navigasyon sistemleri, haberleşme sistemleri ve silah sistemlerine sahip
  • Yurtiçi imkanlarla üretilmiş, tedarik ve ihraç kısıtlarından etkilenmeyen

yeni bir taarruz helikopter platformunun geliştirilmesi amaçlanıyor.

11°
gök gürültülü yağmurlu