banner23

banner26

banner24

banner25

ATAK helikopterleri emniyetin hizmetinde

Yerlilik oranı artırılan ATAK helikopterinin FAZ-2 versiyonu Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 17.02.2021, 14:49
ATAK helikopterleri emniyetin hizmetinde
banner34

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli olarak üretilen ATAK helikopteri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün envanterine girdi.

ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunun ilk teslimatları Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ATAK FAZ-2 hakkında da bilgiler verdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yaptık." dedi.

ATAK FAZ-2 helikopterinde, ATAK FAZ-1’de bulunmayan radar ikaz alıcı sistem, radyo sinyal karıştırıcısı gibi elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF yüksek bant telsiz bulunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katan ATAK artık emniyetin de hizmetinde olacak.

ATAK helikopterinin emniyet envanterini girdiğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Emniyetimiz ilk ATAK helikopterini teslim aldı. Hoşgeldin ATAK! DOSTA GÜVEN DÜŞMANA P-ATAK! Sağolasınız sayın Cumhurbaşkanım... Emniyet Teşkilatı adına şükranlarımızı arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzun zamandır Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet vermekte olan ATAK helikopterlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de teslim edilmesi, Türk savunma sanayiinin güvenlik güçlerine vermekte olduğu hizmeti tekrar gözler önüne serdi.

Emniyetin de yerli üretim helikopterleri kullanacak olması savunma sanayii takipçileri tarafından ilgiyle karşılandı.

T129 ATAK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T129 ATAK Helikopteri'nin Türkiye'ye özgü milli kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini yüklendi.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T 129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi, teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri; iki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olduğu tandem adı verilen ve pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı, tekerlekli ana iniş takımları, üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana rotor sistemi, iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373 shp güç üretebilen, beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHTEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile teçhiz edildi.

Yüksek performansı, yüksek manevra kabiliyeti, asimetrik silah yükü, düşük görünürlük, ses ve radar silüeti, yüksek seviyede darbeye mukavemeti ve balistik tolerans gibi özellikleri T129 ATAK helikopterine çeşitli muharebelerde çok yönlü üstün harekât kabiliyeti kazandırıyor.

Helikopterin baş tarafında bulunan AselFLIR-300T gündüz ve gece görüntüleme sistemi; 360° dönebiliyor, yaklaşık 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebiliyor. T129 ATAK helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi yüksek takip hassasiyeti sayesinde hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlıyor.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti-Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

Yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için tasarlanmış olan T129 ATAK, ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edildi. Yakın hava desteği görevleri için T129 ATAK, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatıldı.

28°
parçalı az bulutlu