banner23

banner24

ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri üretim hattında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nin (ATAK-II) ilk prototipinin üretimine başladı. Helikopterin, Mart 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 01.09.2022, 08:47
ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri üretim hattında
banner46

Türk savunma sanayiinin önemli projelerinden biri olan T-929 ATAK-II'de üretime geçildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Temasları kapsamında TUSAŞ’ı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ile diğer yetkililer karşıladı.

Erbaş’ın ziyareti esnasında, üretim faaliyetlerine yeni başlanılan T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ilk kez görüntülendi. Üretim faaliyetleri devam eden T929 helikopterinin parçasını imzalayan Ali Erbaş, helikopterin üretiminin en kısa sürede tamamlanması için dua etti.

T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-II)

T129 ATAK ve T625 GÖKBEY Projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi”ne 22 Şubat 2019 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşma ile başlandı.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlanıyor.

banner34
21°
açık