banner23

banner24

AVITECH'21 Aviyonik Çalıştayı düzenlendi

Sektörde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları bir araya getiren AVITECH’21 Aviyonik Çalıştayı; Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve çok sayıda firmanın katılımıyla gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 24.12.2021, 12:57
AVITECH'21 Aviyonik Çalıştayı düzenlendi

ASELSAN tarafından düzenlenen AVITECH’21 Aviyonik Çalıştayı'na; Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve çok sayıda firma katılım gösterdi. 

Çalıştayda konuşma yapan SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, aviyonaik alanda yapılan faaliyetler ve gelecekteki beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Yapacak çok işimiz var"

Demir, "Aviyonik alanda yapılan gelişmeler gayet memnuniyet verici. Çoğu zaman söylediğimiz gibi, geçmişe baktığımızda önemli gelişmeler sağladığımızı söylemek mümkün ama biz geleceğe ve olmamız geren yere baktığımızda da daha çok yapacak işimiz olduğunu görüyoruz. Birlikte tek kuruşun, tek saniyenin israf edilmeden başarılı bir şekilde teknoloji yolculuğunu sürdürmemiz gerekiyor. Bu konuda fikir birliğinde olmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum." şeklinde konuştu.

Bir aviyonik şirketinin kurulması yönünde tavsiyede bulunan Demir, "Özellikle aviyonik alanında gelecekte şirketlerimizin kendi birimleri arasında ve şirketlerimiz arasında koordinasyonu sağlamakla ilgili zaman zaman gördüğümüz aksamaları da düşündüğümüzde buradan tavsiye olarak bir aviyonik şirketinin kurulmasının, bunun da ana oyuncularının bu sektördeki iki ya da üç oyuncunun olması gerektiğini ve bunun faydalı olabileceğini tavsiye olarak vurgulamak istiyorum. Bünyelerdeki çeşitli kabiliyetlerin yok olması azaltılması değil, tam aksine bir sinerji oluşturularak yol haritası oluşturmanın önemli olduğunu belirtmek istiyorum." ifadelerine yer verdi.

Çalıştayın sağlayacağı avantajlardan bahseden Demir, "Bu çalıştay sırasında, çeşitli teknik konular ve stratejiler konuşulacak ve bunun çok da faydalı olacağına inanıyorum. Bu yönde bir fikir birliği, bir beyin fırtınası oluşturmak için bir ortam sağlayacağını görüyorum. Bu ortamdan çok olumlu meyveler çıkacağını umuyor ve görüyorum. İnşallah bu çalıştayın sonunda tekrar sektördeki arkadaşlar ve bizler bir araya geldiğimizde, buradan çıkacak güzel fikirler ve adımlarla aviyonik alanındaki yürümemizi çok daha hızlı çok daha başarılı ve dünyada bazı ilkleri yapacak, teknoloji atılımlarını gerçekleştireceğimize inanıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

banner34