banner23

banner26

banner24

Avrupa, ABD ile savunma sanayii bağlarını koparıyor

Avrupa, silah sanayinde bağımsızlaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalardaki asıl hedefin, artık ABD teknolojisi kullanmamak olduğu biliniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.08.2020, 09:48
Avrupa, ABD ile savunma sanayii bağlarını koparıyor
banner34

Savunma sanayide bağımsızlaşmak, ülkelerin kendi üretimlerini gerçekleştirmesinden geçiyor. Avrupa, savunmasını daha güvenilir hale getirmek için yaptığı çalışmaları hızlandırdı. Avrupalılar, veri güvenliğinden taviz vermemek ve bütün kontrole sahip olmak için ABD teknolojisinden sıyrılmaları gerektiğini düşünüyor. 

Avrupa silah sanayii şirketlerinin girişimleri arttı

Bir Alman gazetesi olan Welt am Sonntag'da habere göre, ülkenin önde gelen şirketlerinin bu konudaki girişimleri arttı. Şirketler, ABD'den bağımsızlaşma yolunda ilk adım olarak; bundan sonra üretilmesi planlanan yeni tip piyade tüfekleri, helikopterler ve savaş uçakları ABD'den bağımsız bir teknolojiye sahip olarak üretilecek. 2040'ta uçması planlanan ve Almanya-Fransa-İspanya ortak projesi olan FCAS (Future Combat Air System) savaş uçakları, ABD teknolojisinden bağımsız üretilen uçaklar olacak.

Hassas bilgileri korumak amaçlanıyor

Söz konusu gazetede geçen haberde, şirketlerin bu girişimlerindeki asıl hedefin hassas bilgileri korumak olduğu da bildiriliyor. Avrupalıları bu girişimlere iten ise ABD'nin ITAR'dan (Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemesi) yararlanması oldu. Bu düzenlemeye göre ABD ürettiği bütün silah ve techizatlarda, satış sonrası da dahil olmak üzere, kontrol imkanına sahip olabiliyor. Aynı zamanda istediği zaman bu silahların ihracatını veto edebiliyor. 

"Özgürce silah satabileceğiz" 

Fransa menşeli silah sanayii şirketi olan Safran'ın helikopter motorları satış sorumlusu Florent Chauvancy, Avrupa'nın bu atılımla silah satışında özgürleşeceğini belirtti. Chauvancy özgürlüğün yanı sıra bu durumun güvenliği de yanında getireceğine de değindi ve "Yüzde yüz Avrupalı ürünlerin bir diğer avantajı da, fabrikalardaki verilerin Avrupa içinde kalması ve Avrupa dışındaki ülkelerin eline geçmemesi" dedi. 

Fransız - Alman işbirliği

Fransız silah sanayii şirketi Safran ile Alman şanzıman üreticisi ZF Friedrichshafen, İHA'lar için üretilmesi gereken motor konusunda birlikte çalışmak istiyor. 

Uzmanlar, gerçekçi olma uyarısı yaptı

Uzmanlar, Alman ordusunun bünyesine ağır silahlı yeni nesil helikopterler dahil etmek istemesi durumunda, gündeme gelebicek iki modelin de ABD menşeli olacağının altını çizdi ve durumun daha realist bir noktadan ele alınması gerektiğini belirtti.

25°
parçalı bulutlu