banner23

banner26

banner24

banner25

Avustralya'dan İKA gelişimine 12,2 milyon dolarlık yatırım

Commonwealth şirketi, Avustralya Ordusu için insansız kara araçları ve ilgili araştırmaların geliştirilmesi için ek 12,2 milyon dolarlık bir yatırım duyurusu yaptı.

SAVUNMA SANAYİİ 11.08.2020, 14:25
Avustralya'dan İKA gelişimine 12,2 milyon dolarlık yatırım
banner34

8 Ağustos'ta yapılan açıklamada 16 M113AS4 zırhlı personel taşıyıcısının iletilen istekler doğrultusunda BAE Systems tarafından mürettebatlı bir savaş aracı haline (OCCV) dönüştürüleceği belirtildi. Daha önce aynı kapsamda elden geçirilen ilk dört OCCV M113'ün üretimleri 2019'un sonlarında bitti ve yapılan testlerde zırhlı kuvvetlere başarıyla entegre edilebilecekleri kanıtlandı.

Savunma Bakanı Senatör Linda Reynolds yaptığı açıklamada "Bu teknolojiler Avustralya personelini korurken ADF kapasitesini artırarak modern savaş alanında belirgin avantajlar sağlayan yıkıcı teknolojilerdir. 2020 Ordu Yapı Planı'nda ordunun robotik ve otonom sistemlerin daha fazla geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla bu fırsatları nasıl değerlendirmeyi planladığımızı açıkladım." şeklinde konuştu.

M113AS4 dönüşümlerine ek olarak ordunun lider-takipçi araç teknolojisi prototiplerinin geliştirilip genişletilmesi için Deakin Üniversitesi'ndeki Akıllı Araştırma ve İnovasyon Enstitüsü (IISRI) ile 3,5 milyon dolarlık ek bir sözleşme yapıldı.

Commonwealth ayrıca keşif rollerinde insan ve makine ekiplerini denemek için küçük tekerlekli robotların üretimi kapsamında EPE'ye 897.000$'lık bir ödeme yaptı. Bushmaster Korumalı Mobil Aracı'nın (PMV) hibrit-elektrikli bir araca dönüşüm değerinin hesaplanması ve modellenmesi için QinetiQ Australia ile de 135.000 $'lık bir sözleşme imzaladı.

Savunma Sanayii Bakanı Melissa Price "Yaşananlar Avustralya'da birinci sınıf ve en ileri teknolojiyi geliştirmek için heyecan verici adımlar. Avustralya endüstrisi ve akademik çevreyle ortaklaşa olarak yeni ve gelişen teknolojilere ilişkin deneyimini ve anlayışı artırmak için savunma harcamalarına 12 milyon ABD dolarlık ek bir yatırım yapıyoruz. Bu tür teknolojilerin kullanımında küresel ölçekte bir artış var ve bu gibi yatırımlar hem ordunun, hem de Avustralya endüstrisinin en son teknolojilerden yararlanmak ve bunları daha da geliştirmek için iyi bir konuma sahip olmasını sağlıyor." diye konuştu.

Bu yatırımlar ordu içinde artan otonom güçler farkındalığını ve insansız kara araçlarını bir müşterek kuvvete entegre etmenin potansiyel değerine ilişkin daha geniş bir anlayışı da göstermekte.

21°
az bulutlu