banner23

banner26

banner24

banner25

Avustralya’dan Ukrayna’ya askeri yardım

Avustralya Savunma Bakanı on dört M113AS4 zırhlı personel taşıyıcı aracının geçen hafta 4 tanesini Ukrayna’ya teslim ettiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 20.06.2022, 12:59
Avustralya’dan Ukrayna’ya askeri yardım
banner34

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Özellikle ABD ve İngiltere devam eden savaşta Ukrayna’ya çok sayıda askeri yardımda bulunurken İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik askeri yardımları hız kesmeden devam ediyor.

Ukrayna’ya askeri yardım yapan ülkelerin arasına Avustralya da katıldı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese askeri yardım talebinin Ukrayna Savunma Bakanı tarafından talep edildiğini ve Avustralya halkının Ukrayna’ya olan bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Avustralya bugüne kadar Ukrayna’ya Bushmaster zırhlı araçları M777 topları; zırhlı araçlar, mühimmat, alçak irtifa hava savunma sistemleri ve birçok askeri teçhizat yardımında bulundu.

28°
parçalı az bulutlu