banner23

banner26

banner24

BAE 1 milyar dolar değerinde GlobalEye AEW&C sipariş etti

BAE ile İsveç menşeli Saab Firması arasında iki adet GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı'nın alımı için sözleşme imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.01.2021, 10:30
BAE 1 milyar dolar değerinde GlobalEye AEW&C sipariş etti
banner34

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsveç'te faaliyet gösteren Saab firması ile iki adet GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı tedariki için 2020 - 2025 yıllarını kapsayan 1 milyar dolarlık sözleşme imzaladı.

Saab tarafından yapılan resmi açıklamada, 2015'te imzalanan ilk GlobalEye AEW&C sözleşmesinin devamı niteliğinde olup tekrarlandığı belirtildi.

Saab CEO'su Micael Johansson sözleşme ile ilgili yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Saab'a büyük bir güven duymaya devam etmesinden gurur duyduklarını ve Saab'ın ileri teknoloji konusunda en son teknolojide kaldığını kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etti.

Açıklamada, sistemlerin inşasının İsveç'te Göteborg, Linköping, Arboga, Järfälla ve Luleå ve Güney Afrika'da Centurion'da gerçekleştileceği aktarıldı.

GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı

İsveç menşeli Saab firması tarafında üretilen GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı; modern aktif ve pasif sensörlerin karışımı ile havada, denizde ve karada nesnelerin uzun mesafeli tespiti ve tanımlanmasını sağlıyor.

35 bin ft seviyesinde faaliyet gösteren GlobalEye, Bombardier’in ultra uzun menzilli Global 6000 uçağı ile Saab tarafından üretilen Erieye Arttırılmış Menzilli Radarı birleştirilerek oluşturulmuş olup havadan istihbarat, keşif ve gözetim görevlerini yerine getiriyor.

24°
parçalı az bulutlu