banner23

banner26

banner24

banner25

BAE, Afgan Hava Kuvvetleri’ni destekleyecek

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, hava unsurlarının bakım ve onarımlarının Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılacağını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 12.07.2021, 08:49
BAE, Afgan Hava Kuvvetleri’ni destekleyecek
banner34

Afganistan’da Taliban güçleri günden güne etkinliğini arttırırken; merkezi yönetim Taliaban’a karşı uluslararası destek arayışlarına devam ediyor.

Geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Afgan Hava Kuvvetleri’ne destekçi olacağını duyurdu. Ülkede, Amerika ve NATO güçlerinin ayrılmasının ardından Afgan savaş uçak ve helikopterlerinin kısa zamanda uçamayacak duruma geleceği endişesi söz konusuydu. İlgili sorunun çözümü için Amerika’nın ekonomik destekleriyle BAE’de bir bakım onarım tesisi oluşturuldu.

Mepa News’in haberine göre, yakın dönemde Afganistan'da hükümet güçleri tarafından aktif olarak kullanılan MD 530F tipi savaş helikopterlerinden bazılarının ABD tarafından bakım için BAE'ye transfer edildiği iddiası gündeme gelmişti. Gani’nin açıklamaları iddiaları da doğrulamış oldu.

Öte yandan, Amerika tarafından merkezi hükümete bağlı hava kuvvetlerine hibe edilen çok sayıda A-29 Super Tucano tipi savaş uçağı ile MD 530F tipi savaş helikopteri Taliban'a karşı düzenlenen hava saldırılarında Afgan resmi güvenlik güçlerinin elindeki en önemli koz durumunda.

24°
parçalı bulutlu