banner23

banner24

BAE Çin'den 12 adet L-15 eğitim uçağı alacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çin'den 12 adet L-15 yeni nesil eğitim ve hafif taarruz uçağı tedarik edeceğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 23.02.2022, 16:40
BAE Çin'den 12 adet L-15 eğitim uçağı alacak

BAE savunma sanayii konusunda Çin ile yakın ilişkilerini sürdürüyor.

BAE Haber Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre Çinli Aviation Industry Corporation (CATIC) şirketi tarafından geliştirilen L-10 yeni nesil eğitim ve hafif taarruz uçağı Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri'nin envanterine dahil olacak.

Haberin devamında sözleşmenin, BAE'nin önümüzdeki yıllarda 36 adet L-15 daha tedarik etmesini içerdiği vurgulandı. 

Tawazun Ekonomik Konseyi CEO'su Tarık el-Hosani konuyla ilgili olarak, ''Silahlı kuvvetlerimizin envanterini çeşitlendirmeye ve hava kuvvetlerimizi sürekli bir modernizasyona tabii tutmak istiyoruz. Çin tarafı ile sürekli bir anlaşma imzalayacağız.'' ifadelerini kullandı.

2010 yılında hizmeye giren L-15 yeni nesil eğitim ve hafif taarruz uçağı, kendi sınıfındaki JL-8 ve JL-9 uçaklarının en gelişmişi olarak kabul ediliyor.

110 km+ radar ve elektronik harp kapasitesi, yüksek hız ve manevra yeteneği ve gelişmiş silah yüküne sahip olan uçak, Zambiya ve Etiyopya'ya hava kuvvetlerini de ihraç edilmişti.

Çift motorlu ve Guizhou JL-9/FTC-2000 motorlarına sahip uçak, beşinci nesil savaş uçaklarının pilotlarına en iyi eğitimi vermek üzere tasarlandı.

banner34