banner23

banner26

banner24

BAE'li heyet savunma sanayii ürünleri için Ankara'da

Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) resmi bir heyetin, Türk savunma sanayii ürünleri ile ilgili görüşmek üzere Ankara'ya geldiği belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 07.12.2021, 13:36
BAE'li heyet savunma sanayii ürünleri için Ankara'da
banner34

Birleşik Arap Emirlikleri, savunma sanayii alanında da Türkiye ile yakınlaşmaya başladı.

Bloomberg Middle East'in bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) gelen resmi heyet Pazartesi günü ilk olarak Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İHA üreticileriyle görüşüldü

Yetkili ayrıca BAE'li heyetin SSB dışında ASELSAN ve diğer Ankara merkezli savunma sanayii şirketleri ile çeşitli temaslarda bulunduğunu vurguladı. Haberin devamında heyetin insansız hava aracı (İHA) üreticilerinin temsilcileri ile de bir araya geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz günlerde Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda, BAE ile gelişen ilişkilere yönelik sorulan soruya, ''Savunma sanayiinde potansiyel olarak büyük bir iş birliği oluşturabiliriz. Türkiye’nin savunma sanayiinde geldiği konum onların da ilgisi çekiyor. Biz sektör olarak politik süreç iyi değilken de BAE ile dirsek temasımızı kesmedik. Bugün gelişen ilişkilerle daha farklı bir süreç bekliyoruz. Ciddi ölçüde ihracat yapabileceğimiz bir yer BAE. Ancak konuşmak için henüz çok erken.'' ifadelerini kullanmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, 24 Kasım'da Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. 

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından basın mensuplarına, "Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır." ifadelerini kullanmıştı.

27°
parçalı bulutlu