banner23

banner26

banner24

BAE'nin ilk Gowind korveti denize indirildi

Fransız Naval Group tarafından Birleşik Arap Emirlikleri Donanması (UAEN) için inşa edilen Gowind korvetlerinin ilki denize indirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 06.12.2021, 15:37
BAE'nin ilk Gowind korveti denize indirildi
banner34

BAE Donanması, yeni savaş gemileri ile donanmasını güçlendirmeye devam ediyor.

Defense Arabia'nın haberine göre 2019 yılında BAE tarafından Fransız Naval Group'tan sipariş edilen 2 adet Gowind korvetinin ilki denize indirildi. Denize indirme törenine BAE Deniz Kuvvetleri Komutanı Şeyh Saeed bin Hamdan Al-Nahyan ve Naval Group Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alain Guillou katılım sağladı.

Tören sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Guillou, BAE'nin 50. yılına atıfta bulunarak, ''İlk Gowind korvetinin lansmanında BAE'den yetkilileri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Ayrıca denize indirmenin BAE'nin 50. yılına yetiştirilmesi çok önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.'' ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Naval Group arasında Mart 2019'da 2 adet Gowind korvetinin tedarik edilmesi konusunda 750 milyon avro değerinde sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme kapsamında BAE Donanması'ndan personeller, Gowind korveti hakkında Fransa'da ve zaman içerisinde Basra Körfezi'nde, Fransız personellerden eğitim alacak.

65 mürettebata ve 15'e kadar özel kuvvet personelini aynı anda bünyesinde barındırabilecek olan Gowind, 102 metre uzunluğa, 16 metre genişliğe ve 5, metre draft'a sahiptir. 

29°
az bulutlu