banner23

banner26

banner24

banner25

BAE Systems, F-35'in elektronik harp sistemini modernize edecek

Havacılık ve savunma sanayiinde etkinlik gösteren İngiliz BAE Systems şirketi; F-35 Lightning II için elektronik harp sistemini yükseltmek ve modernize etmek için 493 milyon dolarlık bir sözleşme aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 17.12.2021, 11:29
BAE Systems, F-35'in elektronik harp sistemini modernize edecek
banner34

F-35 savaş uçaklarının modernizasyon çalışmaları devam ediyor.

BAE Systems, F-35 Lightning II'nin elektronik harp sistemini önemli ölçüde yükseltmek ve modernize etmek için Lockheed Martin'den 493 milyon dolarlık bir sözleşme aldı.

Sözleşme ile beşinci nesil avcı uçağının savaş alanlarında gelişen elektromanyetik tehditleri hızla tespit etmesi sağlanacak.

BAE Systems sözleşme kapsamında F-35'in AN/ASQ-239 olarak bilinen yüksek performanslı elektronik harp görev sistemine; gelişmiş ve yüksek kapasiteli çekirdek donanım sunulacak ve mühendislik destek hizmetleri ve test altyapısı sağlanacak.

BAE Systems'in F-35 çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Aucoin, sözleşmeye ilişkin "Bu sözleşmede sunacağımız yetenekler; temel niteliktedir ve tüm savaş uçaklarının en gelişmiş elektronik harp yeteneğine sahip olmasını sağlamak için diğer platformlara aktarılacaktır. Son derece uyarlanabilir görev sistemi, F-35'in gelişen tehditleri geride bırakmasına ve dünya çapında demokrasiyi savunmasına izin verecek." dedi.

Gelişmiş elektronik harp sisteminin sağlam tasarımının Pentagon'un sürekli yetenek geliştirme stratejisiyle uyumlu olarak gelecekte hızlı yükseltmeleri mümkün kılacağı düşünülüyor.

28°
parçalı bulutlu