banner23

banner24

BAE üçüncü GlobalEye AEW&C uçağını teslim aldı

İsveç menşeli Saab şirketi, yapılan anlaşma kapsamında BAE'ye üçüncü GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) uçağını teslim etti.

SAVUNMA SANAYİİ 21.02.2021, 11:03
BAE üçüncü GlobalEye AEW&C uçağını teslim aldı

İsveç merkezli havacılık ve savunma şirketi Saab, Birleşik Arap Emirlikleri'ne üçüncü GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) uçağının teslim edildiğini duyurdu.

Saab CEO'su Micael Johansson konu ile ilgili yaptığı açıklamada, GlobalEye gibi gelişmiş bir çözümün üç teslimatının bir yıldan kısa bir sürede tamamlandığını vurgularken Saab'ın bir yüksek teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak uzmanlığını ve özellikle mevcut koşullar göz önüne alındığında taahhütlerini karşılamaya odaklandığını kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Saab şirketiyle 2015 yılında 3 adet GlobalEye AEW&C uçağı için sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kapsamında ilk iki uçak, Nisan ve Eylül 2020'de BAE'ye teslim edildi.

Bu teslimatlara ek olarak 2021 yılının ilk günlerinde BAE ile Saab, 1 milyar dolar değerinde iki adet GlobalEye için yeni bir sözleşme imzaladı.

GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) uçağı

İsveç menşeli Saab firması tarafında üretilen GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) uçağı; modern aktif ve pasif sensörlerin karışımı ile havada, denizde ve karada nesnelerin uzun mesafeli tespiti ve tanımlanmasını sağlıyor.

35 bin ft seviyesinde faaliyet gösteren GlobalEye, Bombardier’in ultra uzun menzilli Global 6000 uçağı ile Saab tarafından üretilen Erieye Arttırılmış Menzilli Radarı birleştirilerek oluşturulmuş olup havadan istihbarat, keşif ve gözetim görevlerini yerine getiriyor.

banner34