banner23

banner26

banner24

banner25

Bahreyn'in ilk AH-1Z taarruz helikopteri üretim bandında

Amerika merkezli Bell firması, Bahreyn Hava Kuvvetleri için üreteceği 12 adet AH-1Z taarruz helikopterlerinden ilkinin montajına başladığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 20.04.2021, 12:13
Bahreyn'in ilk AH-1Z taarruz helikopteri üretim bandında
banner34

Bahreyn'in sipariş ettiği AH-1Z taarruz helikopterinin ilkinin üretimine başlandı.

Mena Defense'ın haberine göre Amerika merkezli Bell şirketinden yapılan açıklamada, ''Bell, Dış Askerî Satış (FMS) programı kapsamında satılan AH-1Z Viper taarruz helikopterlerinin üretiminin başlaması sebebiyle Bahreyn Krallığı'ndan bir heyet, üretim hattını incelemek ve Bahreyn Hava Kuvvetleri'ne katılan ilk uçağın gövdesini imzalamak için Bell Amarillo'nun üretim fabrikasını ziyaret etti.'' ifadeleri kullanıldı.

Bahreyn, 12 adet AH-1Z taarruz helikopteri için Bell firmasına 1 milyar dolar ödeme yapmıştı. İlk AH-1Z'nin 2021 sonunda Bahreyn Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi bekleniyor.

Viper olarak adlandırılan Bell AH-1Z, çift motorlu bir taarruz helikopteridir. Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri için H-1 yükseltme programının bir parçası olarak geliştirilen AH-1W Super Cobra temel alınarak üretilmiştir. Ayrıca AH-1Z, AIM-9 Sidewinder havadan havaya füze ile donatılmış üretimdeki tek helikopterdir.

23°
açık