banner23

banner26

banner24

banner25

Bakan Akar, İngiliz mevkîdaşı Ben Wallace ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkîdaşı Ben Wallace ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 14.01.2021, 16:34
Bakan Akar, İngiliz mevkîdaşı Ben Wallace ile görüştü
banner34

Türkiye ve Birleşik Krallık’ın savunma sanayii alanındaki iş birliğinin ele alındığı görüşmede karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Görüşmeyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayiinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.” ifadelerine yer verildi.

Birleşik Krallık, Türk SİHA’larına ilgi duyuyor

Her fırsatta Türk SİHA’ları hakkında açıklamalarda bulunan ve Bayraktar TB2’lerden övgüyle söz eden Wallace, Türkiye’nin bu alandaki çalışmalarını yakından takip ediyor.

Edinilen bilgilere göre Türk yapımı İnsansız Hava Araçlarına ilgi gösteren Birleşik Krallık, şu anda insansız platformlarını Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarik ediyor.

Birleşik Krallık’ın Türk SİHA’larını yönelmesinin en büyük sebebi ise ABD üretimi SİHA’ların birim maliyetinin yüksek olması olarak gösteriliyor.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında MMU iş birliği

Türkiye ile Birleşik Krallık’ın savunma sanayiinde iş birliği adımları sadece SİHA’larla sınırlı da değil. Türkiye ile Birleşik Krallık, Milli Muharip Uçak (MMU) gibi bazı savunma sanayii projelerinde halihazırda iş birliği içerisinde.

İngiliz menşeli BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, şu anda MMU Projesi kapsamında Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ayrıca Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mike Wigston, geçen aylarda TUSAŞ üretim tesisine bir ziyarette bulunmuş ve Milli Muharip Uçak (MMU) ve İHA çalışmalarını incelemişti.

Eurofighter Typhoon gündemi

ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarma çabaları sonrasında oluşan savaş uçağı ihtiyacı, Türkiye’yi alternatifler aramaya itiyor. Siyasi ve teknik sebeplerden ötürü Türkiye’nin alabileceği en uygun uçak olarak ise İngiliz yapımı Eurofighter Typhoon uçakları gösteriliyor. Ancak Eurofighter Typhoon’un da birim maliyeti ve lojistik uyumu, negatif bir etki yaratıyor.

İki ülkenin savunma sanayii alanındaki yakınlaşması dikkat çekerken Eurofighter Typhoon konusu hala soru işaretleri barındırıyor.

27°
açık