banner23

banner24

Bakan Akar'dan F-16 ve SAMP-T açıklaması

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; F-16 savaş uçaklarının alımına ilişkin 'Yabancı Askerî Satışlar’ kapsamında süreci başlattıklarını ve SAMP-T füze projesiyle ilgili olarak da yeni görüşmelerin yapılacağını açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.04.2022, 12:19
Bakan Akar'dan F-16 ve SAMP-T açıklaması

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

"Yabancı Askerî Satışlar" kapsamında süreci başlattık

ABD'den F-16 teminine ilişkin gelinen süreçteki son duruma yönelik soruya Bakan Akar, "Bizim Viper denilen blok 70 F-16'lara ihtiyacımız var. Bununla birlikte elimizdeki F-16'ların da modernizasyonu gerekiyor. Bununla ilgili ‘Yabancı Askerî Satışlar’ kapsamında süreci başlattık. ABD Savunma Bakanlığındaki süreç ABD Dışişleri Bakanlığı ile devam ediyor." dedi.

ABD'den F-16 Block 70 alımında teknik çalışma başlatıldı | DefenceTurk

Kongre'den gelen mektuba karşı ihtiyatlı olmak lazım

Kongreden gelen soruya ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği cevabın yer aldığı mektuba ilişkin soru üzerine ise Bakan Akar, "Söz konusu mektupta bazı olumlu unsurlar olmakla beraber ihtiyatlı olmak lazım. Bu uzun bir süreç, temennimiz bunun olumlu sonuçlanması." diye konuştu.

Amerikan Kongre Binası - Vikipedi

SAMP-T süreci

Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki ortak SAMP-T füze projesine yönelik soruya da Bakan Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımız konuya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Draghi ile biz de iki ülkenin savunma bakanları ile görüştük. Bununla ilgili üçlü bir görüşme yapılması gerekiyor ancak şu anda Fransa'da bir seçim süreci söz konusu. Bu bittikten sonra temennimiz beraber görüşerek daha önce başlayan sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasıdır." yanıtını verdi.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: SAMP-T projesinde birkaç detay imzamız var -  M5 Dergi

banner34