banner23

banner26

banner24

banner25

Bakan Varank'tan TEKNOFEST açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "TEKNOFEST, toplumu dönüştürme gücüne sahip olan bir etkinlik. Şimdi ektiğimiz tohumların etkilerini orta ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz." dedi.

SAVUNMA SANAYİİ 24.09.2020, 11:48
Bakan Varank'tan TEKNOFEST açıklaması
banner34

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep'te başlayan 27 Eylül'e kadar devam edecek TEKNOFEST'e ilişkin değerlendirmede bulundu. Bu yıl TEKNOFEST'in roketten insansız hava aracına, eğitimden tarım teknolojilerine, model uydudan uçan arabaya kadar 21 farklı kategoride yarışmaya ev sahipliği yapacağını ifade eden Varank, yarışmalara Kovid-19 salgını koşullarına rağmen yurt içi ve dışından oldukça yoğun bir talep olduğunu söyledi. Bakan Varank Gaziantep'te Teknofest 2020'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarışmalara 81 il ve 84 ülkeden başvuru alındığı bilgisini vererek, 20 bin 197 takım ve 100 binin üzerinde gencin TEKNOFEST'te yerini almak için başvuru yaptığını bildirdi. 

Bakan Varank, TEKNOFEST'e ilginin her sene arttığını, festivalin ilk yılında 4 bin 333 takımın yarıştığını, ikinci sene de ise yarışan takım sayısı 17 bin 773'e çıktığını, bu yıl ise TEKNOFEST'e 100 binden fazla yarışmacının başvurduğunu söyledi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank konuşmasında, "TEKNOFEST, toplumu dönüştürme gücüne sahip olan bir etkinlik. Şimdi ektiğimiz tohumların etkilerini orta ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz. Bugün burada roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençlerimiz, yarın bu ülkenin en modern füzelerinin, uçaklarının ve akıllı şehirlerinin mimarları olacak. Biz bu etkinlik sayesinde gençlerin potansiyelini keşfediyor, onların hayallerine yol arkadaşı olabiliyoruz. On binlerce gencimizin teknoloji geliştirmesini, Ar-Ge takımlarında yer almasını, şirketler kurmasını ve dünya pazarlarına açılmasını teşvik etmeye devam edeceğiz." şeklinde değerlendirdi.

"TÜBİTAK kanalıyla son 2 senede 313 milyon liralık burs ve destek verdik"

Bakan Varank, "Bakanlığımızın tüm politikalarını Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla şekillendirip hayata geçiriyoruz. Geleceğin kritik teknolojilerini geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürünler çıkartmak için çalışıyoruz ancak bu şekilde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı kazanabiliriz." diye konuştu.

Mustafa Varank, "TÜBİTAK kanalıyla son 2 senede 16 binin üzerinde gencimize 313 milyon liralık burs ve destek verdik. Sanayi Doktora Programı ve Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı gibi vizyoner projeleri hayata geçirdik. Son 2 senede 15 milyon vatandaşımız TÜBİTAK popüler bilim yayınlarından faydalandı. Bundan sonraki dönemde de hız kesmeden yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: AA
24°
açık