banner23

banner26

banner24

banner25

Bakan Varank: Türkiye’den İngiltere’ye SİHA teklifi yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İngiltere’nin Türkiye tarafından üretilen SİHA’larla yakından ilgilendiğini söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 15.10.2021, 19:49
Bakan Varank: Türkiye’den İngiltere’ye SİHA teklifi yapıldı
banner34

Geçtiğimiz aylarda Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike Wigston’ın Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ni (TUSAŞ) ziyaret etmesinin ardından, İngiltere’nin Türk SİHA’larına ilgi duyduğu dünya basının gündemine oturmuştu.

Ardından Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace’nin Türkiye’yi ziyaret etmesi ve Türk SİHA’larıyla ilgili övgü dolu sözler söylemesi de İngiltere’nin ilgisini doğrular nitelikteydi.

İngiltere’nin ilgisini doğrular nitelikte bir haber de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi.

CNN Türk mikrofonlarına konuşan Bakan Varank, “İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde ilgilendiğini kaydetti. Bakan Varank, Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekleri sunduğunu aktardı.

İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla ilgilendiğini kaydeden Varank, kararın artık İngiliz tarafında olduğunu vurguladı.

“Biz kendilerine opsiyonları sunduk. Şu anda ciddi olarak bu opsiyonları değerlendiriyorlar.”

İngiltere, eğer Türk SİHA’larını alma kararı alırsa Avrupa’da Polonya’nın ardından Türk SİHA’larını kullanan ikinci ülke olacak. Aynı zamanda Türk SİHA’larını Avrupa semalarında kullanmaya başlayan ikinci NATO müttefiki olma özelliği de kazanacak.

Bakan Varank, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada “Çok yakın zamanda Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan Bayraktar’ların ve ANKA’ların uçtuğunu göreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Özellikle Bayraktar TB2 ve ANKA gibi ürünlerin muharebe sahasında kendilerini kanıtlaması İngiltere’nin ilgisini artırdı.

Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı’ndan TUSAŞ’a ziyaret

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin havacılık ve savunma sektöründeki öncü firmalarından olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike Wigston ve beraberindeki heyeti ağırlamıştı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi kanallarından yapılan açıklamada, “Şirketimizi ziyaret ederek yerli ve milli projelerimizi inceleyen İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduk.” ifadelerine yer verilmişti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike Wigston, İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin güçleneceği mesajını vermişti.

Mareşal Mike Wigston’ın yaptığı açıklamada, “BAE Systems TUSAŞ ile Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı projesinde birlikte çalışıyor. Türk milletinin gurur duyucağı bu proje ayrıca İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gücünü gösteriyor.” ifadelerine yer verilmişti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace'dan Türk SİHA'larına övgü

Yine Birleşik Krallık Savunma Bakanı Wallace, Türkiye'nin yeni nesil İnsansız Hava Araçlarının sahada büyük etki yarattığını söyleyerek, Türk Silahlı İnsansız Hava Araçlarının üstünlüğünü örnek göstermişti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) yaptığı çevirim içi konuşmada, savunma bütçesinin artırılması kararının ardından kaynakların hangi alanlarda kullanılacağına dair açıklamalar yapmıştı.

Wallace yaptığı konuşmada, Türkiye'nin İnsansız Hava Araçları (İHA), SİHA Bayraktar TB2 ve hava savunma sistemlerini Suriye, Libya ve diğer yerlerde kullanmasının sahada üstünlük sağladığını vurgulayarak, Türkiye'nin yeni nesil Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) örnek göstermişti.

21°
hafif yağmur