banner23

banner24

Batarya Komuta Kontrol Merkezi orduya teslim edildi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen ve üçüncü parti seri üretimleri tamamlanan Batarya Komuta Kontrol Merkezleri (BKKM) kabul test faaliyetlerinin ardından birliklerine teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 05.09.2022, 15:42
Batarya Komuta Kontrol Merkezi orduya teslim edildi
banner46

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma komuta kontrol yeteneği, ASELSAN'ın geliştirdiği sistemlerle güç kazanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 2017 yılında imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen ve üçüncü parti seri üretimleri tamamlanan Batarya Komuta Kontrol Merkezlerinin (BKKM) kabul test faaliyetleri gerçekleştirildi.

Testleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliklerine teslim edildi. Kullanıcı birliklerde yapılan sistem teslimatı sırasında, envanterde bulunan Ateş İdare Cihazı (AİC) takımları ve HERİKKS sistemleri ile BKKM sisteminin bağlantıları yapıldı, sistemler bir bütün halinde faal hale getirildi.

Katmanlı hava savunma mimarisinde kritik bir yeri olan BKKM, AİC takımlarını tek elden sevk ve idare edebilen, HERİKKS komuta kontrol unsurları ile çift yönlü veri iletişimi yapabilen ve orta menzilli radarlarla veri ve ses haberleşmesi yapabilen hava savunma komuta kontrol unsuru olarak biliniyor.

Üst komuta kontrol unsuru ile bağlantısı olmadığı durumda, otonom çalışarak kendisine bağlı silah sistemlerinin hava savunma harekâtını sevk ve idare edebilecek olan BKKM; AİC takımları ve HERİKKS sistemleri arasında bir katman oluşturma ve otonom çalışabilme kabiliyetiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma komuta kontrol yeteneğine ilave katkı sağlayacak.

banner34
18°
açık