banner23

banner24

BAYKAR’dan AKINCI PT-3 paylaşımı

BAYKAR, AKINCI PT-3’ün görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaştı.

SAVUNMA SANAYİİ 22.02.2021, 22:46
BAYKAR’dan AKINCI PT-3 paylaşımı

2021 yılında envantere alınmaya başlanacak AKINCI TİHA’nın üçüncü prototipinin görüntüleri paylaşıldı.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın SavunmaTR’ye yaptığı açıklamada, ilk etapta 6 adet AKINCI TİHA’nın teslim edileceğini söylemesinin ardından yazılı ve görsel medyanın en büyük gündem maddelerinden biri AKINCI oldu.

AKINCI TİHA’nın Türkiye’nin hava savunmasında da önemli bir etken olacağını açıklayan Bayraktar, dikkatleri BAYKAR’ın üzerine çekti.

BAYKAR resmi sosyal medya hesaplarından da AKINCI PT-3’ün hazır olduğu bilgisi paylaşıldı.

BAYKAR resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI PT-3 kardeşlerinin yanında, yeni yuvasında... Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi” ifadeleri kullanıldı.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

banner34