banner23

banner24

Bayraktar SİHA'ları 600 bin saate ulaştı

BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar; Bayraktar SİHA'ların 600 bin uçuş saatine ulaştığını açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 18.01.2023, 11:01
Bayraktar SİHA'ları 600 bin saate ulaştı

Habertürk TV'de Açık ve Net programına katılan Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, BAYRAKTAR SİHA'ların havada kalış sürelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayraktar Türk savunma sanayiinde son 20 yılda çok kritik atılımlar atıldığını ve dışarıya bağımlı olunan dönemlerde milyonlarca dolarlık İHA'ların siyasi anlaşmazlıklar sebebiyle envanter dışı kaldığını hatırlatarak bugün gelinen noktada Bayraktar SİHA'ların 600 bin saati bulduğuna dikkat çekti:

"20 yıl önce savunma sanayinde faaliyet gösteren 17 firma vardı, bugün 2 binden fazla firma var. Çoğunluğu özel sektörde. Bugün Sahaİstanbul'un 900'dan fazla üyesi var. Yüzde 95'İ özel sektör bu kümelenmenin içerisinde. Özellikle savunma sanayinde yerlileşme vizyonu ve yerlileşme iradesi. Türkiye çok önemli bir karara imza atıldtı. Tank, İHA, Atak helikopterlerinin alım kararı vardı. Bir toplantıda 'Biz bu projeleri iptal ediyoruz, tamamını yerli yapacağız, yurt dışı bağımlısı olmayacağız' dendi. İşin ekonomik anlamda katma değer boyutu var.

BAYKAR Teknoloji | Bayraktar TB2 Bir de işin parasını verseniz dahi, satın almak isteseniz dahi size bunu vermiyor. 2009 yılında Türkiye, ABD'din SİHA talebinde bulundu, Amerika bunu reddettti. Türkiye yerli İHA'larından önce İsrail'den Heron ithal ediyordu. Ama ne oluyordu/ İsrail en ufak yedek parça ihtiyacı olduğu zaman, en ufak bir politik anlaşmazlık olduğu zaman destek vermiyordu. Türkiye 90'lı yıllarda ABD'de Gınat dediğimiz insansız hava araçlarını satın aldtı. Milyonlarca dolar para ödendi. 100 saati dahi doldurmadan envanter dışı bırakıldı. Çünkü destek gelmiyordu. Bugün Bayraktar SİHA'ları 600 bin saati buldu. Müthiş bir gelişim var."

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı | DefenceTurk

Bayraktar; Akıncı'nın uçuşunun da 16 bin saati geçtiğini belirtti:

"Bu işler Türk Silahlı Kuvvetleri ve kurumların sahip çıkmasıyla olan işler. Hiçbir şey bir anda olmuyor. Bir ürün geliştirdiniz, hangarda duruyor, olmaz. Onu uçuracaksınız. Bunlar uçarak gelişiyor. Uçurursanız daha ileri taşıyorsunuz. Bu da askerimizle yanyana, omuz omuza çalışarak oluyor. Akıncı 2021 yılında envantere girdi. 16 bin saati geçti. Yeni yeni alanlar açılmaya başlıyor. Bu harp alanı çok dinamik. Mücadele ettiğiniz terör örgütleri ve ülkeler sizin düşmanlarınıza çok büyük destekler veriyor. Bunların hepsiyle baş etmeniz lazım. Her gün yeni bir şey geliştirmeniz lazım. Türk ordusunun başarısı, savunma sanayi ve ordunun bu kadar iç içe çalışabilmesinden."

banner34