banner23

banner26

banner24

banner25

Bayraktar TB2'nin Polonya'ya teslimat süreci netleşiyor

Polonya'ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA'ların teslimat süreci her geçen gün netleşmeye devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 07.07.2021, 12:22
Bayraktar TB2'nin Polonya'ya teslimat süreci netleşiyor
banner34

Türk savunma sanayiinin gururu Bayraktar TB2'nin Polonya'ya teslimat süreci gün yüzüne çıkıyor.

Polonya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Sejm'de yapılan savunma komisyonu toplantısında Bayraktar TB2 alımına ait yeni detaylar ortaya çıktı.

Bu kapsamda, toplamda 4 parti olacak şekilde 24 adet SİHA teslim edilmesi planlanırken teslimatların ilki, 31 Ekim 2022 olarak belirlendi. Geriye kalan 3 parti teslimat sırasıyla 30 Nisan 2023, 31 Ekim 2023 ve 30 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Gerçekleşecek teslimatlarda Bayraktar TB2'lerin yanı sıra 3 adet yer kontrol istasyonu, 2 adet SAR radarı, 6 adet IFF sistemi, menzili artırmak için toplam 3 adet mobil veri aktarma terminali ve 2 adet simülatör Polonya'ya teslim edilecek.

Bunlara ek olarak, yedek parçalar temini, BAYKAR tarafından 2 yıl boyunca sağlanacak teknik destek ve eğitim paketi kapsamında 192 askerin Türkiye ve Polonya'da 15-17 hafta sürecek eğitim Polonya tarafına sağlanacak.

Türkiye ile Polonya, mayıs ayı sonlarında 24 adet Bayraktar TB2 SİHA için sözleşme imzalamıştı. Türkiye'nin bu ihracatı ile Polonya, Bayraktar TB2 SİHA edinen ilk NATO ve AB ülkesi olmuştu.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı "gör-ve-vur" özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.

22°
parçalı az bulutlu