banner23

banner24

Bayraktar TB2 Türkmenistan’da 

Baykar Savunma tarafından yüksek yerlilik oranıyla geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA Türkmenistan’a ihraç edildi. 

SAVUNMA SANAYİİ 27.09.2021, 14:38
Bayraktar TB2 Türkmenistan’da 

Suriye, Libya ve Azerbaycan’da önemli başarılara imza atan ve hava sahası üstünlüğünün sağlanmasına önemli katkılar veren Bayraktar TB2 SİHA, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yılı sebebiyle düzenlenen askerî geçit töreninde görüntülendi.  

Temmuz ayında Türkiye ve Türkmenistan arasında 37 milyon Dolar değerinde bir savunma sanayii anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmanın kapsamında Roketsan tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C mühimmatları ve 6 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın Türkmenistan’a ihraç edildiği tahmin ediliyor. 

Türkmenistan Bağımsızlık Günü gösterilerinde Bayraktar TB2 SİHA’nın görüntülenmesi, ihracatın kesinleştiğini gözler önüne sermiş oldu. Geçit töreninde ayrıca Bayraktar TB2 SİHA’ların yanı sıra Selex Falco İHA’lar da yer aldı. Türkmenistan daha önce Çin üretimi CH-3 İHA da almıştı ancak CH-3 İHA’ların kullanımda olup olmadığına dair bir bilgi bulunmuyor. 

Şu ana kadar Ukrayna, Polonya, Katar, Azerbaycan ve Libya’ya ihraç edilen Bayraktar TB2’lere ilgi her geçen gün artıyor. Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA ihracatıyla ilgili olarak 10’dan fazla ülke ile sözleşme imzalandığı bilgisine yer verilmişti. Selçuk Bayraktar, ‘talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz’ ifadesini kullanmıştı. 

Selçuk Bayraktar’ın Bayraktar TB2’ye olan ilginin artması açıklamasının ardından Irak Savunma Bakanı da Bayraktar TB2 tedariki konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı. 

Ayrıca Arnavutluk, Fas, Letonya ve Macaristan gibi ülkelerin de Bayraktar TB2’ye ilgisi sürüyor. 

banner34