banner23

banner24

Bell Boeing'e 1,64 milyar dolarlık komponent sözleşmesi

ABD Donanması, V-22 Osprey tiltrotor uçağına komponent sağlanması için Bell Boeing'e 1,64 milyar dolar değerinde bir sözleşme verdi.

SAVUNMA SANAYİİ 07.01.2022, 09:08
Bell Boeing'e 1,64 milyar dolarlık komponent sözleşmesi

V-22 Osprey tiltrotor uçağının üreticisi Bell Boeing, 1,64 milyar dolar komponent sözleşmesi kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada ABD Donanması'nın, V-22 Osprey tiltrotor uçağına komponent sağlanması için Bell Boeing'e 1,64 milyar dolar değerinde bir sözleşme verdiği ifade edildi.

Sözleşme, V-22 Osprey'in komponentleri ve lojistik desteğini kapsarken, çalışmaların Aralık 2026'ya kadar tamamlanması planlanıyor. 

Bell Boeing V-22 Osprey

V-22 Osprey, helikopterin dikey performansı ile sabit kanatlı uçağın hız ve mesafesini bir araya getirmek için tiltrotor teknolojili savaş uçağı olarak kullanıyor.

Hava aracı, dikey konumda bulunan motor kaportaları ve rotorlarıyla, bir helikopter gibi havalanabilmekte, iniş yapabilmekte ve havada kalabilme özelliğine sahip.

Uçağı, yüksek hız ve yüksek irtifada uçabilen turboprop bir uçağa çevirmek için, havalandıktan sonra motor kaportaları döndürülebiliyor. Bu kombinasyon V-22’nin başka hiçbir uçak tarafından doldurulamayacak operasyonel bir boşluğu doldurmasına olanak sağlıyor.

V-22 Osprey, dünya çapındaki herhangi bir harekat alanına kendi başına hızlı bir şekilde intikal etme kabiliyetine sahip tek dikey kalkış yapabilen bir teknoloji.

banner34