banner23

banner24

Beş adet AKSUNGUR İHA envanterde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli ve özgün olarak üretilen AKSUNGUR İHA’da teslimat sayısı beşe ulaştı.

SAVUNMA SANAYİİ 12.02.2022, 11:30
Beş adet AKSUNGUR İHA envanterde

İnsansız hava aracı teknolojisinde yetkinliğini tüm dünyaya kanıtlayan Türk savunma sanayii, güvenlik güçlerinin envanterindeki İHA çeşitliliğini de artırıyor.

A Haber yayınında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TUSAŞ’ın Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Özel Görevler olmak üzere üç ayrı kuruma toplamda beş adet AKSUNGUR İHA teslim ettiğini açıkladı.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa - uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor.

Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.

banner34