banner23

banner26

banner24

Birleşik Krallık’ın nükleer gücü dikkat çekiyor

Nükleer güce sahip olan 5 ülke arasında bulunan Birleşik Krallık bu alandaki faaliyetlerine devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.01.2021, 18:56
Birleşik Krallık’ın nükleer gücü dikkat çekiyor
banner34

Birleşik Krallık ilk nükleer gücünü 1952 yılında edinerek ABD ve Sovyet Rusya ile birlikte nükleer güce sahip olan 3. ülke olmuştu. Şu anda Birleşik Krallık’ın elinde 195 nükleer savaş başlığı bulunuyor ve nükleer güce sahip olan 5 ülke arasında.

Force tarafından yapılan habere göre nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması doğrultusunda soğuk savaş döneminde 520 adet nükleer savaş başlığına sahip olan Birleşik Krallık 1970 yılından beri elindeki nükleer gücü azaltıyor.

Şu anda İskoçya’da 4 kadar nükleer denizaltı Trident termonükleer savaş başlıkları taşıyor.

Birleşik Krallık’ın Vanguard sınıfı taşıtların 2030 yılında Dreadnought sınıfı ile değiştirilmesi bekleniliyor. İngiliz Deniz Kuvvetlerinin şimdiye kadar kullanmış olduğu en büyük denizaltı olacak olan Dreadnought sınıfı denizaltılarının 4’ü için 30 milyar pound harcanması bekleniyor. Eğer modernleştirilme planı başarısız olursa İngiltere’nin elinde 10 milyar pound bütçeye sahip başka bir plan daha bulunuyor.

Birleşik Krallık'ta NATO kararlarından olan “minimum nükleer caydırıcılık” kullanma ilkesini uygulansa da nükleer gücü “ilk kullanan olmamak” ilkesini uygulanılmıyor.

Nükleer güce sahip olan diğer beş ülke arasında Birleşik Krallık sadece 1 adet caydırıcı sisteme sahip olan tek ülke.

28°
açık