banner23

banner31

banner24

banner25

Boeing'den Airbus'a suçlama

Boeing, rakibi Airbus’ın yeni modelinde güvenlik sorunu olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 03.03.2021, 17:50
Boeing'den Airbus'a suçlama

Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus, uzun mesafeleri katedecek uçaklara olan talebi karşılamak için A321 neo uçaklarının ekstra uzun mesafeli versiyonu olan A321XLR modelini geliştirdi. Uçakların yakıtları genel olarak kanatlarda ve merkez tanklarda taşınır; ancak A321XLR modelinin daha uzun mesafe yol almasını sağlamak için uçağın yakıt tankının doğrudan uçak gövdesinde olması planlanıyor. Bu sayede A321XLR daha fazla yakıt taşıyabilir hale gelecek. 

ABD merkezli bir şirket olan Boeing ise Avrupalı rakibine ait A321XLR uçağının yakıt tankı tasarımı sebebiyle yangın riski taşıdığını ifade ediyor. Boeing’in ifadelerine göre Airbus’ın daha uzun mesafe alabilmek için yaptığı yakıt tankı tasarımı çok sayıda risk taşıyor. 2023 yılında piyasaya çıkması planlanan A312XLR uçağının beklenen uzun mesafeleri kat edebilmesi için yakıt tankının tasarımı oldukça önemli görülüyor.

Boeing’in konu hakkında öne çıkarak açıklamada bulunması normallerin dışında olarak görülmese de açıklamasının sebeplerinden birinin 737 MAX ile oluşan imajını onarmak olduğu düşünülüyor. Boeing’e ait 737 MAX uçakları ile yaşanan iki büyük kaza sonrasında model iki yıl boyunca uçuş yapmamıştı.

12°
parçalı bulutlu