banner23

banner26

banner24

Boeing'in insansız savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı

Boeing'in Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için tasarladığı insansız savaş uçağı Loyal Wingman ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.03.2021, 11:18
Boeing'in insansız savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı
banner34

Dünyanın en önemli savunma ve havacılık şirketlerinden olan Boeing, insansız savaş uçağı Loyal Wingman'ın ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Boeing şirketi tarafından yapılan resmi açıklamada, Boeing'in 50 yılı aşkın bir süredir Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için tasarladığı insansız savaş uçağı prototipi Loyal Wingman'ın Avustralya'da başarılı bir ilk uçuş gerçekleştirdiği ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl motor ve taksi testlerinden geçen Loyal Wingman, kendi gücüyle başarılı bir kalkış gerçekleştirmesinin ardından uçuş işlevselliğini doğrulamak ve performansını göstermek için farklı hızlarda ve irtifalarda önceden belirlenmiş bir rotada uçuş gerçekleştirdi.

İlk uçuşunu tamamlayan Loyal Wingman, Boeing’in ABD dışında yaptığı en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Uzun süredir devam eden geliştirme çalışmalarına Avustralya’dan birçok şirket de katılım ve destek sağlıyor.

Boeing ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ortaklığında Airpower Teaming System (ATS) projesi için geliştirilen Loyal Wingman insansız savaş uçağı, insanlı ve diğer insansız hava platformlarıyla koordineli harekat icra etme, keşif, gözetleme, istihbarat ve elektronik harp görevlerinde kullanılması planlanıyor.

25°
açık