banner23

banner24

Boeing, Norveç’e P-8A uçak teslimatının ilkini gerçekleştirdi

Norveç Savunma Malzeme Dairesi, sipariş edilen 5 adet Boeing P-8A Poseidon deniz karakol uçağının ilkini teslim aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.11.2021, 09:55
Boeing, Norveç’e P-8A uçak teslimatının ilkini gerçekleştirdi

Norveç, güvenlik güçlerinin kabiliyetlerini arttırma yolunda atmaya devam ediyor.

Aviation24.be internet sitesinde yer alan haberde Norveç Savunma Malzeme Dairesi’nin (Norwegian Defence Materiel Agency, NDMA) sipariş edilen 5 adet Boeing P-8A Poseidon deniz karakol uçağının ilkini teslim aldığı, teslim edilen ve siparişi verilen uçakların Norveç Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacağı ifade edildi.

Gerçekleştirilen teslimatla ilgili olarak Norveç Savunma Malzeme Dairesi Genel Müdürü Mette Sørfonden yaptığı açıklamada, “Norveç, dünyanın stratejik olarak önemli bir bölgesindeki geniş deniz alanlarından sorumlu. Bu açıdan yeni P-8A Poseidon uçakları, hem egemenliğimizi koruma hem de bu alanlardaki gelişmeleri takip etme/anlama yeteneğimiz için çok ciddi bir ilerlemeyi işaret edecektir. İlk P-8A'mızın teslimatı, Norveç'in deniz karakol uçağı kapasitesinin modernizasyonunda önemli bir kilometre taşıdır” ifadelerini kullandı.

Vingtor olarak isimlendirilen ilk P-8A uçağı, Seattle’daki Uçuş Müzesi'nde düzenlenen bir törenle NDMA'ya teslim edildi.

Teslimatı gerçekleşecek diğer 4 uçak ise ileri üretim aşamasında ve 2022 yılında NDMA’ya teslim edilmesi hedefleniyor. 5 adet P-8A uçağının hizmete girmesiyle birlikte Norveç Hava Kuvvetleri'nde yer alan altı adet P-3 Orion ve iki adet DA-20 Jet Falcon uçaklarının yerini alması ve 333. Filo bünyesinde Evenes Hava İstasyonunda görev alması bekleniyor.

banner34