banner23

banner26

banner24

Buk-M3 hava savunma sistemleri Kırım’da test edildi

Testler, Buk-M3’lerin özelliklerini en iyi şekilde test etmek adına deniz üzerinde gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 12.06.2021, 14:30
Buk-M3 hava savunma sistemleri Kırım’da test edildi
banner34

Buk-M3’ler Kırım'da bir deniz tatbikatı sırasında, deniz üzerinden gerçekleştirilen büyük bir hava saldırısını püskürttü.

İzvestiya’nın haberine göre hava savunma sistemleri, deniz üzerinde insansız hava araçları ve seyir füzelerinin uçuşlarını simüle eden hedefleri vururken tüm hedeflerin zamanında tespit edildiği ve durdurulduğu ve tatbikatın başarıyla tamamlanmış olduğu kabul edildi.

Bağımsız Devletler Topluluğu birleşik hava savunma sistemi adına hava kuvvetleri eski başkan yardımcısı olan korgeneral Aytech Bizhev testlerdeki başarının önemini, seyir füzelerinin ekranlarda tespit edilmesinin oldukça zor olduğu ve ancak çok yakın bir mesafede algılanabildiğime ilişkin sözleriyle vurguladı.

Haberde Buk-M3 sistemlerinin seyir füzelerine karşı kabiliyetlerinin test edilmesinin, ABD Hava Kuvvetleri tarafından Karadeniz’de Rusya kıyılarına yakın noktalarda defalarca casus faaliyetleri ve tatbikatlar gerçekleştirilmiş olmasıyla doğrudan ilişkili olduğu belirtildi. Öte yandan Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Sergey Surovikin’in, belirtilenlere paralel olarak geçen yıl 28 Ağustos - 4 Eylül tarihleri arasında B-52H bombardıman uçaklarının seyir füzelerinin fırlatma hatlarına ulaşmak üzere Baltık'ta, Karadeniz ve Azak Denizi’nde ve ayrıca Arktik’te eğitildiğine ilişkin ifadelerine yer verildi. Bahsi geçen eğitimlerde hedeflerin Kaliningrad bölgesi, Güney Askeri Bölgesi ve ülkenin kuzeyindeki unsurların olduğu ifade edildi.

22°
açık