banner23

banner26

banner24

banner25

Çek Cumhuriyeti ek helikopter alacak

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla mevcut filonun "yetersiz" olduğunu gördüklerini ve Çek ordusu için ek UH-1Y Venom ve AH-1Z Viper helikopterleri satın almayı planlanladıklarını söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 20.03.2022, 11:01
Çek Cumhuriyeti ek helikopter alacak
banner34

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Černochová, Rus'yanın Ukrayna'ya saldırmasının ardından filonun yetersiz olduğunu gördüklerini ve ek helikopter almayı planladıklarını açıkladı. 

Çek Cumhuriyeti, ek Bell UH-1Y Venom ve Bell AH-1Z Viper helikopterleri satın almayı planlıyor. Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride, "Savunma Bakanlığı'nda, savunma harcamalarını mümkün olan en kısa sürede yakalamak için tüm ön koşullara sahibiz." ifadeleri kullanıldı.

Černochová, Prag'ın NATO taahhüdüne uygun olarak askeri harcamalarını ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 2'sine çıkarma planlarına atıfta bulundu. 

Çek Cumhuriyeti'nin almayı hedeflediği helikopterlerin sayısı açıklanmadı. Ancak yerel endüstri gözlemcileri, Prag'ın 2019'daki ilk siparişine ek olarak 12 helikopter daha satın almasını bekliyor.

Çek hükümeti 2019'da 645 milyon ABD doları değerinde 8 adet UH-1Y Venom ve 4 adet AH-1Z Viper helikopteri satın almaya karar vermişti.

24°
açık