banner23

banner24

Cezayir 6 adet CH-5 Rainbow SİHA tedarik edecek

Cezayir Silahlı Kuvvetler, Çin'den 6 adet CH-5 Rainbow silahlı insansız hava aracı (SİHA) tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 24.01.2022, 11:47
Cezayir 6 adet CH-5 Rainbow SİHA tedarik edecek

Cezayir, S/İHA envanterindeki Çin menşeli ürünlerinin sayısını ve çeşitliliğini arttırıyor.

MENA Defense'in haberine göre Cezayir Silahlı Kuvvetleri, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) tarafından geliştirilen CH-5 Rainbow silahlı insansız hava araçlarını Mart 2022'den itibaren teslim almaya başlayacak.

CH-5'lerin halihazırda Cezayir ordusunun envanterinde bulunan CH-3 ve CH-4 S/İHA'larına katılacağı vurgulandı.

Cezayir ve Çin, WingLoong-2 insansız hava araçlarının tedarik edilmesi noktasında da görüşmelerde bulunuyor.

CH-5 Rainbow Silahlı İnsansız Hava Aracı

Çinli yetkililere göre CH-5 Rainbow SİHA, ABD üretimi MQ-9 Reaper ile teknik açıdan önemli benzerlikler taşıyor. Pistonlu motora sahip CH-5 bu özelliği ile turboprob motora sahip olan MQ-9 Reaper'dan ayrılıyor. 

Aynı anda 16 mühimmat taşıyabilen CH-5'in 1.000 kg taşıma kapasitesi, 3 tondan fazla kalkış ağırlığı, 9.000 metrelik servis irtifasına sahiptir. 60 saate kadar havada kalabilen SİHA'nın operasyon menzilinin 10-20 bin kilometre olduğu belirtilmektedir.

16 Temmuz 2020 tarihinde CH-5'in deniz varyantı ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve yetkililer tarafından yapılan açıklamada deniz karakol görevlerini icra edecek olan CH-5 İHA’nın, standart CH-5’e göre yüksek sıcaklık, nem ve denizdeki tuzun yarattığı görüntü bulanıklığı ile başa çıkabilecek şekilde tasarlandığı ifade edilmişti.

banner34