banner23

banner26

banner24

Cezayir ordusu, RPG-29 kullanmaya başladı

Rus yapımı RPG-29 anti-tank roketi ilk kez Cezayir ordusunun kullanımında görüldü.

SAVUNMA SANAYİİ 07.12.2021, 14:34
Cezayir ordusu, RPG-29 kullanmaya başladı
banner34

Cezayir, silahlı kuvvetlerini Rus tasarımı silahlarla dizayn ediyor.

Defense Arab'ın haberine göre Cezayir Silahlı Kuvvetleri, Rus yapımı gelişmiş omuzdan atılan anti-tank roketi olan RPG-29'u hizmete aldı.

RPG-29, halka açık olarak düzenlenen bir askeri fuarda görüntülendi. Cezayir Silahlı Kuvvetleri aynı zamanda envanterinde RPG-7 ve RPG-16 anti-tank roketlerini de bulunduruyor.

Rus ordusu RPG-29 omuzdan atılan anti-tank roketini 1989'da kullanmaya başladı. Roket ilk kez Abu Dabi'de düzenlenen IDEX-93 Uluslararası Silah Fuarı'nda tanıtıldı.

Mart ayında Cezayir ve Rusya'nın 8 yıl süren ''savaş uçağı'' müzakerelerinin ardından Rusya'nın daha önce hiçbir ülkeye ihraç etmediği Su-34 savaş uçağı konusunda anlaşmaya vardığı iddia edilmişti.

Soğuk Savaş dönemindeki ikili ilişkilerinden ötürü Rusya uzun yıllardır Cezayir'in ana silah tedarikçisi konumunda. Cezayir toplam silah ithalatının yüzde 67'sini Rusya'dan sağlıyor. Rusya'nın küresel silah pazarındaki en büyük üçüncü müşterisi olan Cezayir, Afrika Kıtasında ise Mısır'dan sonra en önemli ikinci müşteri olmayı sürdürüyor.

29°
açık