banner23

banner26

banner24

banner25

Çin ADS-B sinyallerini tanıyabilir

3 Çinli araştırmacının inlemeleri, Çin'in ADS-B sinyallerini tanıyabileceğini ortaya koydu.

SAVUNMA SANAYİİ 12.11.2020, 17:48
Çin ADS-B sinyallerini tanıyabilir
banner34

ADS-B hava trafiği takip programları tarafından kullanılan bir teknoloji. Ancak hava trafiği takip sistemleri ADS-B verilerini doğrulamadığı için bir hava taşıtı kendisini başka bir hava taşıtı gibi gösterebiliyor. 3 Çinli araştırmacı orduya veya devlete ait olan uçakların kendisini sivil gibi gösterebilmesini tehlikeye atacak bir metot bulduğunu düşünüyor.

Bir grup akademisyen, uçakların ADS-B takip vericilerini belirleyebilmek için bir yöntem bulduklarına inanıyor. 3 Çinli araştırmacı makalede anlatılmak istenenin hava taşıtlarına yerleştirilmiş vericileri birbirinden ayırarak tanımlayabilecek bir metot olduğunu söylüyor.

The Register tarafından yapılan habere göre araştırmacılar makalelerinde hava taşıtlarından gelen sinyalleri toplayabilecekleri metodu anlatıyor. Araştırmacıların bahsettikleri metot askeri ve hükümete ait uçakları sivil uçak olarak gösteren devletler için problem teşkil ediyor.

ADS-B, “flightradar24” gibi çok sayıdaki hava trafiği takip programı için kullanılmakta olan bir teknoloji. Ancak yayınlanan ADS-B sinyallerinin kimlikleri doğrulanmış değil. Bu yüzden ADS-B sinyali ile başkası gibi gözükmek mümkün. Başka bir hava taşıtı gibi gözükmek pek çok ülkede ordu tarafından kullanılan bir teknik.

3 yeni araştırmacı 5 hava taşıtını ait ADS-B verilerine CNN uygulayarak uçaklara ait ADS-B RF emisyonlarını birbirinden ayırdıklarını ve kimliklerini belirledikleri ne düşünüyor.

Ancak Oxford Üniversitesi’nde araştırmacı olan Matt Smith’e göre Çinli araştırmacılar tarafından yayınlanan makale ilgi çekici olsa da kesin yöntemler hakkında konuşabilmek için daha büyük veri setleri ile çalışılması gerektiğini belirtiyor.

24°
parçalı bulutlu