banner23

banner26

banner24

banner25

Çin amfibi kuvvetlerine yeni hafif tank teslim edildi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması amfibi kuvvetlerine yeni ZTQ-15 hafif tankının teslimatı gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 11.07.2021, 15:28
Çin amfibi kuvvetlerine yeni hafif tank teslim edildi
banner34

Çin, Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Donanma amfibi kuvvetlerine teslim edilen ZTQ-15 hafif tankı ile birlik mobilize kabiliyetlerini arttırmayı hedefliyor.

China Military sitesinde yer alan haberde teslimata ilişkin bilgilere yer verildi. Halihazırda Çin deniz piyadeleri zırhlı kuvvetleri, amfibi taarruz-muharebe aracı olarak ZTD-05A ve ZBD-05 araçlarını kullanmakta. Uzmanlar, yeni ZTQ-15 hafif tankının hizmete girmesiyle birlikte deniz piyade birliklerinin operasyonel hareketlilik ve amfibi savaş kabiliyetlerinin önemli derece artırılmasının hedeflendiğini ifade etmekteler. Edinilen bilgilere göre yeni araç, deniz piyade birliğindeki diğer kara tabanlı sistem/silahlara kıyasla daha dayanıklı zırh ve yüksek ateş gücüne sahip. Zırh ve ateş gücüne ek olarak, gelişmiş tahrik sistemi gibi özellikleriyle aracın daha zorlu arazi ve rakipler ile başa çıkabileceğinin beklendiği belirtiliyor.

Tankın esas muharebe görev alanının dağlık ve yayla bölgeleri olduğu ifade edildi. Bu noktada aracın, yayla bölgelerindeki olası oksijen sıkıntısıyla baş edebilecek özel tasarım motorlara sahip olduğu, silah sistemlerinde ise ana silah 105 mm topa ek olarak güdümlü füze taşıyabildiği aktarılan bilgiler arasında yer aldı.  

23°
parçalı az bulutlu