banner23

banner24

Çin'den ABD uçak gemisine saldırı simülasyonu

ABD ordusu, Çin uçaklarının ABD Donanma Kuvvetleri'ne yönelik saldırı simülasyonu gerçekleştirdiğini aktardı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.01.2021, 14:33
Çin'den ABD uçak gemisine saldırı simülasyonu

Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Donanma Kuvvetleri Theodore Roosevelt uçak gemisi saldırı grubu (carrier strike group), Güney Çin Denizi’ne doğru hareket etti. Bu esnada Çin askeri kuvvetlerinden 8 H-6K bombardıman uçağı, 4 J-16 muharip jeti ve 1 adet Y-8 denizaltı muharebe uçağı Tayvan’ı geçerek bölgeye girdi. ABD ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin, ABD Donanma Kuvvetleri'ne yönelik saldırı simülasyonu gerçekleştirdi.

Business Insider sitesinde yer alan haberde, Çin uçaklarının geçişine yönelik olarak kimliği belirsiz bir Çinli askeri analistin, “Halk Kurtuluş Ordusu'nun bu faaliyeti, ABD uçak gemilerine karşı savaş kabiliyetini artırma” amacı güden bir eğitim egzersizi olabileceği değerlendirilmesi aktarıldı.

Business Insider’ın ABD Hint-Pasifik Komutanlığı sözcüsü Yüzbaşı Mike Kafka’dan bir e-posta ile edindiği açıklamada ise görev grubunun Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Donanması ve Hava Kuvvetleri’nin faaliyetlerini yakından izlediği ve ABD kuvvetlerine yönelik bir tehdit durumu oluşturacak girişimlerde bulunmadıkları ifade edildi. Kafka buna ek olarak bu operasyonların, HKO’nun toprak-bölge hakkı konusunda rekabet içerisinde olduklarını, komşularını ve uluslararası sular ile uluslararası hava sahalarında faaliyet gösterenleri askeri kuvvetlerini kullanarak baskılama ve korkutma girişimlerinin devam ettiğini yansıttığını belirtti.

Bu faaliyetleri destekler nitelikte olarak Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tayvan yakınlarındaki Çin askeri faaliyetlerinin gerekli olduğunu ifade etmiş ve Tayvan'ın Çin'den bağımsızlık kazanma peşinde koşmasının savaş anlamına gelebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Öte yandan Pentagon sözcüsü John Kirby ise Savunma Bakanlığı basın açıklamasında ABD’nin Tayvan’ın savunmasına yönelik desteğini yinelemiş, ancak ortaya çıkan gerilimlerin çatışma gibi bir durumu ortaya çıkarmasına gerek olmadığı yönünde açıklamada bulunmuştu.

banner34