banner23

banner26

banner24

banner25

Çin İKA’sı sahil devriye görevi için test edildi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesinde görevli Yüzbaşı Zhou Jianlong tarafından üretilen bir keşif robotu devriye görevleri için test edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.06.2021, 17:10
Çin İKA’sı sahil devriye görevi için test edildi
banner34

Analistler, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) kıyı savunma tugayında görevli bölük komutan yardımcısı tarafından üretilen bir keşif robotunun muharebe testlerinden geçtiğini ve yakında HKO’da görevlere başlayacağını bildirdi.

Global Times sitesinde yer alan haberde Halk Kurtuluş Ordusu'nda görevli Yüzbaşı Zhou Jianlong tarafından geliştirilen bir insansız kara aracı (İKA) fikrine dair bilgilere yer verildi. 2019 yılında Yüzbaşı Zhou, her türlü sahil arazisinde devriye ve gözetleme görevlerini gerçekleştirebilecek, aynı zamanda komuta merkezine de veri iletebilecek uzaktan kontrollü bir araç fikrini ortaya çıkarmıştı.  

CCTV tarafından yapılan paylaşımda aracın, görüntü iletimi için çeşitli kameralarla donatıldığı; harekat kabiliyetleri için paletlerin tercih edildiği ve silah sistemi olarak Çin Tip 95 otomatik tüfeğinin özel bir versiyonu ile donatıldığı ifade ediliyor.

Halk Kurtuluş Ordusu çok sayıda insansız sistemi envanterine katma yolunda çalışmalara devam ediyor. Çinli bir askeri uzman tarafından verilen demeçte Zhou’nun ürettiği robot, Halk Kurtuluş Ordusu personelinin teknolojik ekipman üretebilme kapasitesine bir işaret olarak değerlendirildi.

19°
açık