banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, İngiltere'nin savunma endüstrisine sızmaya çalışıyor

İngiltere Parlamentosu Savunma Komitesi, Çin'in İngiltere'nin savunma sanayii bilgilerine ulaşmanın yollarını aradığını iddia etti.

SAVUNMA SANAYİİ 26.11.2020, 12:04
Çin, İngiltere'nin savunma endüstrisine sızmaya çalışıyor
banner34

İngiltere Parlamentosu Savunma Komitesi'nden çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Forces Network'te yayınlanan bir habere göre komite üyeleri, Pekin'in aktif olarak İngiltere savunma endüstrine sızmanın yollarını aradığını açıkladı. Askeri uzmanlardan oluşan komite tarafından, Çin'in İngiltere askeri teknoloji bilgilerini elde etmek için ülkenin stratejik kurumlarına erişmeye çalıştığı belirtildi.

Komite tarafından, Çin'in önemli derecede askeri teknolojik bilgilere erişemebilmenin başka bir yolu olarak ciddi güvenlik zaafiyetleri olan tedarik şirketlerini satın aldığı ifade edildi.

Ayrıca konuya ilişkin yapılan açıklamalara, Çin'in son yıllardaki askeri teknolojisinin batı teknolojisine dikkat çekici derecede benzer olmasının bir tesadüf olmadığı da eklendi.

İngiltere'den Huawei'ye Çin ile gizli ilişki suçlaması

Ekim ayında İngiltere Parlamentosu Savunma Komitesi, Huawei'nin Çin yönetimi ile gizli ilişki içerisinde olduğuna dair net kanıt bulunduklarını açıkladı. Huawei söz konusu iddiaları yalanladı.

13°
açık