banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, J-7 savaş uçaklarını değiştirecek

Çin Silahlı Kuvvetleri, ilk uçuşunu 1966 yılında gerçekleştiren J-7 savaş uçaklarının yerine daha gelişmiş modeller edinecek.

SAVUNMA SANAYİİ 16.03.2021, 12:30
Çin, J-7 savaş uçaklarını değiştirecek
banner34

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri J-7 savaş uçaklarından oluşan filosunu kademeli olarak emekliye ayırmaya ve bu uçakların yerine daha gelişmiş yeni nesil uçakları yerleştirmeye başladı.

Global Times sitesinde yer alan haberde, 20 bin metreden yüksek uçuş irtifası ve 2 Mach’ten fazla seyir hızıyla öne çıkan 2'inci nesil savaş uçakları J-7’lerin hizmetten çekileceğine yönelik bilgiler yer aldı. J-7 uçakları, savaş pilotu olacak öğrencilerin daha gelişmiş savaş uçaklarıyla uçmadan evvel ihtiyaç duydukları uçuş eğitimlerinde de kullanılmaktaydı.

Çin Hava Kuvvetleri halihazırda 4'üncü nesil J-20 uçaklarına ek olarak J-10, J-11, J-16 gibi uçaklar da dahil olmak üzere çok sayıda 3'üncü nesil savaş uçağını görevlendiriyor.

Yakın tarihlerde Çinli yetkililer savunma bütçesinin artırılacağını açıklamış ve artırılan kısmın kullanım alanlarından birinin de silah ve teçhizatların modernizasyon sürecini hızlandırmak olacağı belirtilmişti. Analistler, J-7'leri daha yeni savaş uçaklarıyla değiştirmenin söz konusu savunma bütçesinin nerelere harcanacağına dair iyi bir örnek olduğunu değerlendiriyor.

21°
açık