banner23

banner26

banner24

banner25

Çin sosyal medya platformunda “uçan hastane” gündem oldu

Çin silahlı kuvvetlerine ait Y-9 sıhhiye uçağı, Çin sosyal medya platformu Weibo’da gündem oldu.

SAVUNMA SANAYİİ 13.07.2021, 12:58
Çin sosyal medya platformunda “uçan hastane” gündem oldu
banner34

Çin’in ilk “uçan hastanesi” olarak bilinen Y-9 sıhhiye uçağı Çin sosyal medya platformunda ilgi gördü.

Çin Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yer alan haberde, gündemde öne çıkan sıhhiye uçağıyla ilgili bilgilere yer verildi. Y-9 askeri nakliye uçağını platform temeli alarak üretilen sıhhiye uçağının, savaş alanındaki yaralı ve hastaları tahliye etme, hasta ve yaralıların taşıması esnasında teşhis, tedavi ve küçük cerrahi işlemleri gerçekleştirmeye olanak sunduğu ifade edilmekte.

Uçaktaki hasta bölümü iki kısma ayrılmış, bu bölümler genel yaralı ve yoğun bakım ünitesi şeklinde yapılandırılmıştır. Uçak tek uçuşla 30’dan fazla hastayı geri bölgelerdeki hastanelere taşıyabilmekte. Genel yaralı alanındaki sedyelerin saha operasyonları için indirilebildikleri ve böylece hastaların varış yerine daha rahat bir şekilde nakledilmesinin sağlandığı belirtildi. Uçakta EKG monitörü, solunum makinesi ve infüzyon pompası gibi sistemler yer alıyor.

Sıhhi nakliye helikopterlerinden daha hızlı ve donanımlı olduğu ifade edilen uçağın, hizmete girdiğinden beri Sincan, Tibet ve Qinghai bölgelerinde çok sayıda ağır yaralı hastayı geri bölgelerdeki hastanelere tahliye ettiği aktarılan bilgiler arasında yer aldı.  

25°
açık