banner23

banner24

Çin uçak gemilerinde konuşlandırılacak yeni aday görüntülendi

Çin uçak gemilerinde “stealth” özelliğine sahip uçakların yokluğu büyük bir eksik olarak değerlendirilirken, yeni görüntüler Çin’in bu eksiği kapatacağını gösteriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 09.06.2021, 16:42
Çin uçak gemilerinde konuşlandırılacak yeni aday görüntülendi
banner46

J-31 (ya da FC-31) savaş uçakları, Amerika Birleşik Devletleri’nin F-22 Raptor savaş uçaklarına muadil olarak görülen ve J-20 uçaklarından daha ucuz bir alternatif olarak değerlendiriliyor. Son zamanlarda J-20 savaş uçaklarının yerine J-31 savaş uçaklarının uçak gemilerinde kullanılacağına yönelik beklenti artış göstermeye başladı. 

Naval News sitesinde yer alan haberde beklentinin nedenlerine değinildi.  J-31 orta sınıf bir uçak olarak, FA-18E Super Hornet, F-35 Lightning-II, Dassault Rafale, Mig-29K Fulcrum uçakları ile benzer sınıfta değerlendirilse de genellikle F-35 ile kıyaslanıyor.

J-31 uçağının uçak gemileri için kullanılacağının beklenmesine sebep olarak uçak gemisinin betondan inşa edilmiş hali işaret ediliyor. Söz konusu “sahte” uçak gemisi üzerinde yakın tarihlerde tam tasarım olarak “stealth” özelliğine sahip savaş uçağı görüntülenmişti. Fotoğraflar incelendiğinde bu uçağın J-31 savaş uçağı olduğu düşünülüyor. KJ-600 havadan erken ihbar ve kontrol uçakları (AEW&C) da görüntülenen uçaklar arasında yer alıyor.

Donanmada kullanılması beklenen J-20 uçaklarının yerine J-31 uçaklarının kullanılması, J-20 savaş uçaklarının daha büyük ve ağır savaş uçakları olması gibi sebepler ışığında isabetli bir karar olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar J-31’in potansiyeli kendini kanıtlamamış olsa da uçağın, gizlilik özelliklerinin büyük önem kazandığı modern dünyaya Çin donanmasını hazırlaması bekleniyor.

banner34
16°
açık